Keď som bola tínedžer, viedla som malý mládežnícky tím u nás v Obišovciach. Bola to skupina veľmi rozmanitých ľudí. Veľakrát som sa na stíšení modlila za vzťahy medzi nami, aby sme spolu fungovali ako Kristova rodina a premýšľala som, čo by sme na plánovacích stretnutia spolu mohli robiť, aby sme si boli bližšie. Chystala som aktivitky a biblické štúdiá, ktoré mi brali hodiny príprav.

Niekedy to dopadlo perfektne, no inokedy to skončilo katastrofou. Niekto prišiel so zlou náladou a rozplakal niekoho iného, alebo som schytala kritiku, čo je to za trápnu aktivitu, a či sa jednoducho nemôžeme len porozprávať a pomodliť. Bolo to pre mňa frustrujúce a demotivujúce.

Ak sa aj ty niekedy cítiš ako ja. Máš pocit, že sa snažíš robiť všetko pre svoju skupinku, svoj tím, svoje mentorča, ale reakcia na tvoju snahu je hundranie a nepochopenie, tento článok by mohol byť práve pre teba.

Akým jazykom hovoria?

Vedia tvoji učeníci, že ich máš rád/a? Že ich máš naozaj rád/a, nie len preto, že ti prischli v skupinke alebo tíme. Ale že ti na nich skutočne záleží a denne za nich kladieš život ako Ježiš za teba? Že sa nesnažíš len zaplniť čas s nimi nejakým programom a aktivitami, ale že sa naozaj tešíš na každého jedného z nich?

Snažíš sa vyjadriť svojim učeníkom, že ich máš rád, no oni akoby to stále nepočuli. Existuje jedno rozdelenie ľudí do piatich skupín na základe toho, cez čo počujú od druhých: „Mám ťa rád. Záleží mi na tebe.“

Ide o päť jazykov lásky: fyzický dotyk, slová uistenia, pozornosť, darčeky a skutky služby. Každý z nás počuje, že druhým na ňom záleží cez jeden z týchto jazykov viac než cez ostatné. Už len stačí zistiť, akým jazykom hovoria tvoje ovečky a sformulovať tvoj záujem o nich spôsobom, aby to počuli. Jednoduché, však?

Ako na to?

Predtým ako sa v ďalších článkoch pustíme do rozoberania konkrétnych jazykov a nápadov ako ich prejavovať, povedzme si niekoľko základných informácií.

  1. Aj keď každý tvoj učeník hovorí jedným jazykom viac než tými ostatnými, je dobré používať aj tak všetky jazyky. Samozrejme, daj dôraz na ten najdôležitejší, ale nezabudni aj na tie ostatné. Nikto totiž nehovorí výlučne jedným jazykom lásky.
  2. Používanie týchto jazykov by malo byť vždy v zdravej miere. Jednaj s týmito informáciami rozumne. V učeníctve vyjadruješ súrodeneckú lásku, tak dbaj o to, aby to tak vnímali aj ľudia, o ktorých sa staráš.
  3. Nestačí poznať teóriu piatich jazykov lásky a rutinne ju aplikovať. To, či ti na tvojich učeníkoch záleží, musí vychádzať z tvojho srdca, zvyšok je len pomôcka, ako to vyjadriť čo najefektívnejšie.

Ak nevieš povedať, ktorý z jazykov lásky používajú tvoji učeníci, môžete si spolu urobiť tento test v slovenčine, najmä, ak si už v nejakom vzťahu:

Ak si nezadaný, tínedžer alebo preferuješ test v angličtine, odporúčame tento:

Áno, áno ďalšia aktivitka. Na prvý pohľad to môže znieť ako irónia alebo paradox vzhľadom na úvod článku, ale verím, že práve týchto päť jazykov lásky môže úplne zmeniť tvoje vzťahy s ľuďmi, o ktorých sa staráš. Dokážeš im lepšie porozumieť a oni zasa dokážu porozumieť tebe. Žehnám Ti, aby si budoval vzťahy do hĺbky, tak ako to robil Ježiš so svojimi učeníkmi. Tak čaute nabudúce pri prvom jazyku lásky.

Fotografia: Hannah Busing/Unpslash