Filmov o živote Ježiša tu bolo množstvo. V každom z nich sa autori usilovali pozrieť sa na príbehy evanjelií inou optikou a priniesť niečo originálne. Viac či menej sa držali predlohy a niekedy viacej zavážila fantázia nad vernosťou Písmu. Nový seriál The Chosen je v mnohom iný ako čokoľvek, čo sme doteraz videli.

Myšlienka vznikla niekedy v roku 2017 a jej autorom je americký režisér Dallas Jenkins. Sám úprimne veriaci kresťan, člen protestantského zboru, hovorí, že klasický film nemá dosť priestoru, aby mohol ísť dostatočne do hĺbky, a tak sa rozhodol pre seriál. Zatiaľ sa odvysielala prvá séria. Na Veľkú noc sa spustila druhá, spolu by ich malo byť až sedem. Každá epizóda sa venuje jednej udalosti z evanjelií, pričom Ježiš tu nie je hlavnou postavou. Naopak sa seriál venuje Márii Magdaléne, apoštolovi Petrovi, colníkovi Matúšovi a ctihodnému Nikodémovi a na Ježišov život sa pozerá ich očami. 

Mohlo to tak byť?

Ak chcel spraviť seriál dostatočne živý a príťažlivý pre moderného diváka, aj Jenkins doplnil do deja niečo navyše. Evanjelia prezentujú často udalosti stručne, vynechávajú nepodstatné detaily, zatiaľ čo seriál sa snaží tieto medzery vyplniť dejom, zasadiť udalosti do kontextu, dať jednotlivým postavám skutočný život. Aby sa v týchto detailoch príliš neodchýlil, zavolal si režisér, scenárista a producent v jednej osobe na pomoc katolíckeho kňaza, protestantského kazateľa a židovského rabína ako poradcov. Hneď na začiatku prvej série je v seriáli uvedené, že prioritné je čítanie samotnej Biblie, avšak seriál sa snaží všetko ostatné doplniť tak, aby korešpondovalo s evanjeliami a nieslo sa v ich duchu. 

A tak zázračný rybolov sa udeje po tom, čo je Peter finančne na dne a nedostatočný úlovok môže znamenať pre jeho rodinu obrovské problémy. Vodu premenenú na víno na svadbe v Káne galilejskej zachráni rodinu nevesty pred spoločenským škandálom. Divák si vie lepšie predstaviť, ako sa davy zastavovali tam, kde Ježiš prišiel hoci len na návštevu. Cez otvorené okno počúvali, čo rozprával a čo bolo pre nich nové a fascinujúce. Colník Matúš je síce bohatý, avšak veľmi opustený človek. Pre jeho kolaboráciu s Rimanmi ho odvrhla aj vlastná rodina. Na všetko ide logicky a matematicky a Ježišove zázraky totálne naruší jeho mikrosvet. Nikodémus si užíva svojho spoločenského postavenia a obdivu židovských rabínov, keď zrazu nedokáže pomôcť zúfalej posadnutej žene. Je jeho život ešte skutočným autentickým životom Božieho služobníka alebo iba mŕtva tradícia? Napriek tomu, že som tieto príbehy už toľkokrát čítala, ba aj vyučovala na detskej besiedke, zrazu mi idú zimomriavky po chrbte a pociťujem znova svoju „prvú lásku“. Postava Ježiša je v seriáli nielen láskavá a milosrdná, ale hlboko ľudská. Vie sa smiať aj vtipkovať, rád sa zahrá s deťmi, ba aj tancuje a spieva na svadbe v Káne. 

Na začiatku niektorých epizód je zachytená udalosť zo Starého zákona, ktorá súvisí s nasledujúcim novozákonným príbehom a stavia ho do hlbších súvislostí. 

Herci z celého sveta

Seriál sa stal taktiež najväčším crowdfundingovým projektom široko ďaleko. Na tvorbu prvej série prispelo 75-tisíc ľudí z celého sveta, na druhú 125-tisíc. Obyčajných súkromných darcov ako ja alebo ty. 

[point-blog-link title=”Tento článok je od našich priateľov na leaderxpress.cz” button-text=”Pokračuj v čítaní” url=”https://leaderxpress.cz/sk/2021/04/23/chosen-serial-aky-tu-nebol/?fbclid=IwAR08alWmlqOl9MM4w-67DrtG9QGxtJD3p8dM74kzMECp_FUS-rU9OMmqPrA”]

Fotografia: https://watch.angelstudios.com/thechosen