Jeseň je moje obľúbené ročné obdobie! Mám rada, ako sa počasie mení z teplého na chladné, jedlo, ktoré sa v tomto období jeme: tekvicové fajnoty, jablká, teplý jablčný mušt. Mám veľmi rada aktivity, ktoré vtedy robíme: sedenie pri táboráku, hranie amerického futbalu, prechádzanie sa v lese a kopanie do popadaných listov, hrabanie listov a potom skákanie do kopy. Október a november sú mesiace, v ktorých oslavujeme hojnú žatvu a bohaté zásoby. Tieto zaopatrenia a požehnania vedú priamo do srdca vďačnosti za všetko, čo nám bolo dané. A aké vhodné je vyhradiť počas tejto sezóny čas na vyjadrenie našej vďaky a oslavu Vďakyvzdania.

V tomto období ľudia po celom svete vzdávajú vďaku, oslavujú žatvu a požehnania, ktoré sme dostali. Viem, že na Slovensku sa tento čas nazýva „Poďakovanie za úrody zeme“. V Amerike máme na tento účel vyhradený špecifický deň, vždy je to štvrtý štvrtok v novembri. V tento deň oslavujeme s rodinou a zámerne ďakujeme… a jeme veľa jedla. Mám rada oslavovanie tohto sviatku a prekypovanie vďačnosťou za všetky požehnania, ktoré nám Boh dáva. Keďže som Američanka, chcem vám napísať o niektorých amerických tradíciách, ktoré robíme počas Vďakyvzdania, čo bude tento rok 27. novembra. Možno niektoré z týchto tradícií poznáte. Tu je niekoľko nápadov, ktoré môžete vyskúšať, aby ste na svoje mládeže a skupinky priniesli srdce vďačnosti.

1. Prines tradičné jedlá zo žatvy

Tradičné americké jedlá na Vďakyvzdanie v Illinois (tradičné jedlá závisia od toho, kde v Amerike oslavujete) sú najmä: pečený moriak (celý vták), zemiaková kaša, zelené fazuľky, plnka, sladké zemiaky, kukurica, chlebové rolky, brusnicová omáčka a ako dezert: koláče! Tekvicové koláče, jablkové koláče, pekanové koláče a čokoládové koláče. Už si hladný?

Tento zoznam je poriadne dlhý, ak si myslíš, že sa musíš o všetko postarať, preto mám pre teba niečo nápadov (a receptov) na jedlá, ktoré môžeš urobiť a priniesť na mládež a zdieľať ich s ďalšími pri oslave.

2. Naplánuj niekoľko aktivít

Mám pre teba niekoľko nápadov na aktivitu na dnu aj von. Viem, že je teraz dosť chladno, ale presne preto je návrat do vnútra k horúcej čokoláde a muštu takou odmenou! Takže, poďme von, zahrajme sa a POTOM poďme dnu, kde nám bude príjemne.

Von
 • Hrajte americký futbal (vygoogli si pravidlá pre „touch football“, je to jednoduchšia a bezpečnejšia verzia než oficiálna verzia amerického futbalu).
 • Pozhŕňajte kopu listov, skočte do nej, urobte si fotky ako hádžete listy do vzduchu.
 • Urobte si táborák a opekajte klobásky a potom marshmallows. Pri ohni prirodzene začínajú dobré rozhovory.
Dnu
 • Aby ste pomohli skupinkám získať ducha vďačnosti, vytvorte čas, kde bude môcť každý hovoriť o tom, za čo je vďačný. Môžete použiť otázky ako napr.:
  • Čo ti Boh dáva, za čo si vďačný?
  • Čo v tvojom živote je prekvapivým požehnaním? (Najprv si za to nebol vďačný, ale teraz si)
  • Čo je niečo, za čo si sa v minulosti modlil, situácia, v ktorej Boh pracoval a zabudol si si uvedomiť Jeho prácu a byť vďačný? Vráť sa k tomu a prejav svoju vďačnosť.
 • Mnoho ľudí je pre nás každý deň požehnaním. Daj každému papier a pero. Dajte si čas, počas ktorého má každý premýšľať nad niekým vo svojom živote, komu by chceli preukázať vďačnosť. Povzbuď ich, aby napísali úprimné vyznanie a to, prečo sú vďační za požehnanie, ktoré táto osoba priniesla do ich života. Dohliadni na to, aby potom tieto listy odovzdali alebo poslali!
 • Užite si spoločne horúce nápoje počas času zdieľania a prejavov vďačnosti sebe navzájom a nášmu Otcovi, ktorý nám dáva dobré dary! Povzbuďme sa navzájom, aby sme mali tento postoj počas celého roka.

Na záver chcem povedať: Pamätajme si, že naša vďačnosť je požehnaním pre ostatných aj pre nás samých, keďže dáva naše srdcia na miesto, v ktorom sme spokojní. Táto atmosféra povzbudenia a plnosti radosti je ďalším z dôvodov, prečo je táto časť roka moja najobľúbenejšia!

Fotografia: Priscilla Du Preez/Unsplash