Niekedy naše tábory po čase začnú vyzerať rovnako. Odskúšané klasiky predsa nikdy nie sú zlé! Všakže? Možno si ale so svojím tímom hovoríte: Čo keby sme tento rok vyskúšali niečo nové? V dnešnom článku mám pre teba niekoľko nápadov, ako ozvláštniť svoj camp športovou aktivitkou, príbehom niekoho z vedúcich alebo ako môžete viesť mládežníkov premýšľaním po zdieľaní evanjelia. A mám pre vás malý tip: tieto nápady môžete použiť tiež na svojom followupe alebo mládeži.
Spartan Race
Možno si počul o pretekoch Spartan Race. Oficiálne ide o prekážkové preteky, ktoré sa odohrávajú v desiatkach krajín po celom svete. A hoci som si istá, že mnoho vašich mládežníkov je fyzicky zdatných, zrejme by sa väčšina z nich neodhodlala vyraziť na skutočný Race. Namiesto toho si na vašom campe môžete urobiť menšiu verziu týchto pretekov!
Prečo vyskúšať Spartan Race?
Môžem vám sľúbiť, že to bude pre vašich mládežníkov zážitok. Adrenalín, súťaživosť a tiež to, že sme v tom blate všetci spolu (doslova) často pomôže vytvoriť zážitky, o ktorých budú hovoriť ešte dlho.
Ako vyzerá Spartan Race?
Máme pre teba spísaný dokument od KECY campu z Levíc, ktorý Spartan Race robil niekoľko rokov (fotky napríklad nájdeš aj tu). Nájdeš v ňom niekoľko tipov pre organizáciu a tiež nápady na jednotlivé stanovištia. Tu je niekoľko informácií na začiatok:
- Spartan Race urobte v priestore, kde navadí, keď podupete trávu alebo niečo pošpiníte.
- Prezrite si váš areál a nájdi bezpečnú, ale vhodnú trasu (máte v okolí potok? kopec? a pod.).
- Vopred pripravte trasu a rozmiestnite vedúcich alebo účastníkov tábora, ktorý sa na Race nemôžu zúčastniť, na jednotlivé stanovištia.
- Vytvorte zoznam, v akom budú vyrážať v cca 10 sekundových intervaloch – zapisujte si čas, v ktorom bežec vyrazí a jeho finálny čas (ideálne napíšte bežcom na ruky fixou čísla, aby ste si to ľahšie všímali).
- Atmosféra je kľúčová: nadchnite vedúcich aj účastníkov vášho campu, vyburcujte ich a urobte z toho naozajstnú show!
Open Book
Open Book je stretnutie, na ktoré pozvete špeciálneho hosťa, ktorý zažil vo svojom živote niečo neobvyklé a ktorého príbeh môže byť inšpiráciou, možnosťou na zamyslenie či priestorom na kladenie otázok. O tom, ako robiť Open Book na mládeži, sme písali pred niekoľkými rokmi na našom webe tu:
Ako to môže vyzerať na našom campe?
V Košiciach Open Booky (alebo Živé knihy – názov, ktorý sa používa na iných campoch) mávame na KECY campoch pravidelne. Po večernom spoločnom programe a skupinkách zvykneme mať čas pri ohni alebo s iným voľnejším programom. Ako jednu z možností, ako stráviť večer, ponúkneme aj priestor vypočuť si príbeh jedného z členov tímu. Tému tohto Open Booku oznámime už v priebehu dňa, aby si mohli rozmyslieť, či tam chcú ísť.
Snažíme sa vybrať príbehy z našich životov, ktoré môžu byť pre našich mládežníkov a camperov zaujímavé: môžu to byť vážnejšie témy (aký dopad mal rozvod mojich rodičov na mňa a moje vzťahy, boj so závislosťou alebo toxické vzťahy) alebo tiež niečo “ľahšie” (aké to je študovať v zahraničí, o vtipnej dovolenke a pod.). Vedúci, ktorý otvára svoj život, si väčšinou pripraví svedectvo/príbeh na približne 20 minút – aby to bolo zrozumiteľné, ale nie príliš dlhé, a potom dávame priestor na akékoľvek otázky, ktoré poslucháči majú.
Open Book je skvelý spôsob, ako povedať nejaké svoje svedectvo, no zároveň dať väčší priestor na to, aby sa ľudia pýtali, čo ich zaujalo. Na vedúcom potom je, ako veľmi chce byť transparentný a na čo všetko chce odpovedať. Ak však do toho ideš, potrebuješ byť pripravený byť “otvorenou knihou”.
Na čo nezabudnúť?
Ak sa rozhodnete ísť do ťažších tém, je veľmi dôležité vytvoriť bezpečné prostredie. Je ideálne, ak tento Open Book prebieha niekde, kde naokolo nie je hluk a počúvajú ho ľudia, ktorí tam naozaj chcú byť. Je tiež na vás, či sa túto časť programu rozhodnete mať vo večerných hodinách, alebo počas poobedňajšieho voľna. Verím, že budete citliví a nájdete ideálny čas aj priestor.
Labyrint – čas premýšľania po evanjeliu
Na viacerých campoch zdieľame počas leta evanjelium. Mnohí potom robíme časť, ktorú môžeme nazvať všelijakými názvami: labyrint, modlitebný chodník alebo niečo podobné. Čo sa na ňom väčšinou deje, je to, že je pre našich mládežníkov vytvorený priestor premýšľať nad tým, čo počuli a premýšľať, čo je ich odpoveď na výzvu nasledovať Pána Ježiša. My máme na konci tiež priestor rozprávať sa a modliť s niektorým z vedúcich. Trochu viac o tom, ako taký “chodník” alebo “laybrint” môže vyzerať, či môžete prečítať tu:
Čo ak to chceme urobiť inak?
Alternatívou k takémuto chodníku, je napísať list, v ktorom urobíte krátke zhrnutia k témam, ktoré ste mali, a vytvoríte otázky, nad ktorými môžu premýšľať a zapisovať si odpovede. Po tom, ako skončíte tému, im rozdajte obálky s listami a dajte im priestor nájsť si miesto, kde budú mať ticho a pokoj. Môžete do pozadia pustiť inštrumentálnu hudbu, napríklad album Without Words: Genesis. Záver je na vás, môžete v liste spomenúť, že ak sa chcú s niekým rozprávať alebo modliť, vytvorili ste na to miestnosť alebo môžete pokračovať iným programom.
Táto verzia modlitebného chodníka je veľmi fajn aj v tom, že si list môžu odložiť a kedykoľvek sa k nemu v budúcnosti vrátiť. Ako inšpiráciu máme pre vás dve verzie z minulých campov Home a Beyond (keď klikneš na názvy campov, dostaneš sa aj k témam, ktoré vieš stiahnuť a použiť na campe):
Dúfam, že aj tieto tri nápady môžu byť inšpiráciou, čo môžete v lete vyskúšať a možno ozvláštniť váš camp alebo followupy!