Do košického KECY tímu som prišla v roku 2016. V tíme bolo niekoľko ľudí, ktorí sa obrátili na campe v minulosti (z toho niektorí chodili predtým na iné zborové akcie, ale rozhodnutie urobili až tam) a každý jeden z nich po campe začal chodiť na skupinku, resp. sa o nich niekto staral napr. jeden na jedného. A to bol jeden z momentov, keď som si uvedomila, aké dôležité je starať sa o našich tínedžerov vedome a cielene a ktovie, možno o niekoľko rokov budete slúžiť bok po boku!

Či už sa študenti rozhodnú nasledovať Pána Ježiša alebo ešte nie, je dôležité, aby sme sa o nich starali aj ďalej (počas roka). Uvedomila som si, že nestačí očakávať, že prídu v septembri na mládež – príprava a čas na campe sú kľúčové pre vybudovanie vzťahu, ktorý môže pokračovať.

Otázka pre teba: Keď si sa rozhodol nasledovať Pána Ježiša, viedol ťa niekto? Ako to začalo a ako to vyzeralo?

Síce je názov tohto článku: Po tábore chcem začať skupinku, myslím si však, že čas pred a cez camp tvorí veľkú časť toho, ako začať a s kým.

Pred campom

Nezabudni na to, že program aj camp samotný je iba prostriedok. Je to spôsob, ako sa stretnúť s novými ľuďmi z tvojho mesta. Z vlastnej skúsenosti však viem, aké ľahké je stratiť sa v kolotoči povinností a príprav. A tak pri príprave skvelej hry alebo výzdoby môžeme úplne zabudnúť, o čo nám v skutočnosti ide: o to, aby spoznali Pána Ježiša a to, aby sme s nimi mohli nadviazať vzťahy, ktoré budú pokračovať aj počas a po lete! Najprv si však musíme pripraviť naše srdcia.

Ako na to?
  1.  Modlitby: Vypíšte si mená študentov, ktorí sa prihlásili na camp (ideálne aj s fotkami) a modlite sa každého jedného z nich; modlite sa aj za tých, ktorí sa ešte prihlásia (rozhodujú sa, idete na promo). Pomáha to pripravovať aj naše srdcia.
  2. “Mentálna príprava”: Najmä ak si introvert, pripravuj sa na týždeň, kde budeš neustále medzi ľuďmi (pre mňa to je oddych pred campom a “načerpávanie”); ak to pre teba nie je úplne prirodzené, priprav si vopred nejaké icebreaker otázky a spoznaj kultúru generácie Z.
  3. Ozvi sa ľuďom, ktorí už boli na campe, ale nie sú súčasťou spoločenstva – pozvi ich na camp. Ak poznáš prihlásených študentov, napíš im, že sa na nich tešíš (buduješ vzťahy ešte skôr, než prídete na camp).

Na campe

Prvé dni sú kľúčové v zoznamovaní sa: pokús sa zoznámiť s čo najviac študentmi (minulý rok som si v piaty deň uvedomila, že nepoznám dosť veľa študentov, ale už som sa cítila trápne sa vtedy zoznamovať) – aspoň sa nauč ich mená, zisti, odkiaľ sú a na čo sa počas týždňa najviac tešia.

Modlitby

Modli sa za študentov počas campu a pros Pána Boha, aby ti ukazoval ľudí, ktorých by si mohol viesť. Modlite sa spoločne ako tím, ale tiež každý sám.

Buduj vzťahy so zámerom

Máš týždeň na to, aby si nadviazal vzťahy (vždy dúfame, že prídu na followupy, ale možno niektorí z nich neprídu). Je fajn byť s tímom pri jedle alebo v team roome a niekedy je fajn si oddýchnuť, ale povzbudzujem ťa, aby si trávil čas so študentmi. Ako?

  1. Sadnite si spolu na jedlo; buď prítomný na čase so skupinkou (odpovedaj na otázky, otvor sa, aby ťa mohli spoznať); rob to, čo máš rád a je pre teba prirodzené: zavolaj ľudí hrať spoločenské hry, šport, vyrábať niečo… a keď niekoho vidíš sedieť samého, opýtaj sa, či chce byť sám, alebo si môžeš prisadnúť.
  2. Neboj sa pýtať otázky: Môžeš začať aj s otázkou, či je v poriadku, ak sa opýtaš na… a daj im vždy možnosť zmeniť tému, ak sa necítia pohodlne.
  3. Neboj sa duchovných rozhovorov: Opýtaj sa ich na ich postoj k viere, prečo je taký, čo ho ovplyvnilo. Bol by si prekvapený, ako veľmi je táto generácia otvorená hovoriť o tom, čomu naozaj veria.
Ako mám vedieť, koho by som mohol viesť?

Všímaj si: kto sa pýta otázky, chodí na Open Booky (svedectvá) alebo pozorne počúva témy a svedectvá alebo kto urobil nejaké rozhodnutie počas labyrintu (alebo večera, kde zdieľate evanjelium) – presne títo ľudia sú najčastejšie otvorení stretávať sa aj naďalej. Pozvi ich do stretnutí plných otázok!

Počas campu prirodzene nadviažeš vzťahy s niektorými ľuďmi, ktorí s tebou trávia čas alebo niečo spoločne zažijete. To môže byť skvelý most a spôsob, ako ich pozvať do stretávania – už s tebou radi trávia čas aj teraz.

Predstav zrozumiteľne skupinky, keď budete mať tému o spoločenstve – čo to znamená a je skvelé, ak o tom niekto povie krátke svedectvo

Po campe

Ak si zvyknete v posledný deň pýtať spätnú väzbu, nezabudni na otázku, s kým by chceli tráviť viac času. Niekedy vás môže prekvapiť, komu ste “padli do oka”.

Nečakaj do septembra, aby si sa ozval a pozval ich na skupinku. V našom kontexte bolo zaužívané začínať skupinky na jeseň, keď už všetci majú rozvrhy a dni plné krúžkov. Môže sa však stať, že za čas od campu opadne nadšenie alebo stratíte kontakt. Ozvi sa im skôr a skočte spolu na kávu alebo výlet. Neboj sa budovať vzťahy, ktoré majú potenciál prejsť do niečoho hlbšieho.

Pozri sa na to, kde sú duchovne: Rozhodli sa na campe nasledovať Pána Ježiša? Sú to mládežníci, ktorí chcú pravidelne viac spoznávať Pána Boha? Nie sú pripravení urobiť rozhodnutie, ale chceli by sa stretávať aj naďalej? Keď prídeš na to, kde sa nachádzajú, rozhodni sa, čo budete spolu robiť.

Viem, že toto je len niekoľko tipov, ale verím, že ti pomôžu všímať si viac ľudí, ktorým budete v lete slúžiť a povzbudzujem vás: využite to naplno!