Možno vám rodičia alebo starí rodičia niekedy spomínali, že nie vždy bolo jednoduché sa dostať ku kresťanskej literatúre alebo priamo k Biblii. V minulosti bolo mnoho ľudí dokonca väznených za ich pašovanie do Československa alebo iných krajín. Riziko spojené s pašovaním môžete zažiť aj vy. Táto mestská hra je pohybová, ale ponúka aj rozvoj strategického myslenia a tímového ducha.

Autorom tejto hry je Gabriel Novák z Bardejova, kde sme ju hrali ešte v roku 2014. Ďakujem za jeho pomoc pri spísaní pravidiel a ochotu posunúť túto hru ďalším. 

Príprava hry

Čo potrebuješ: farebné lepiace pásky (napr. modrá, červená, žltá), 2×50 vytlačených veršov na farebných papieroch, 100 malých čistých papierikov (stačia 3×3 cm), písacie pomôcky pre vedúcich na štarte, vrecúška na verše a papieriky

V príprave je potrebné vytlačiť verše na farebné papiere, aby boli jasne odlíšiteľné verše oboch tímov. Pripravených je 50 veršov, tento počet si môžete prispôsobiť podľa počtu účastníkov a dĺžky trvania hry. Pre kontrolu počtu pašovaných veršov sú potrebné aj malé papieriky, na ktoré sa bude zapisovať počet pašovaných veršov. Malých papierikov musí byť toľko, koľko dokopy veršov je pripravených.  

Účastníci sa rozdelia do 2 tímov, napr. na modrý a červený tím. Tímov môže byť aj viac, je to na vás. Každý člen tímu je viditeľne označený farebnou páskou svojho tímu.

Vedúci sa rozdelia na chytačov a tých, ktorí budú na začiatku a v cieli. Chytači zastavajú pozíciu vyšetrovateľov, ktorí sa snažia zabrániť šíreniu Božieho slova. Počet chytačov je závislý od vzdialenosti medzi začiatkom a cieľom a počtom pašovateľov. Chytačov by malo byť menej než polovica počtu pašovateľov. Každý z chytačov je viditeľne označený farebnou páskou, napr. žltou a mal by mať vrecká alebo vrecúško, kde si bude odkladať verše a papieriky od účastníkov. Každý z chytačov má danú svoju oblasť, kde chytá.

Vysvetlenie a priebeh hry

Na začiatku hry sú aspoň 2 vedúci, ktorí vydávajú verše pašovateľom a dávajú im malé papieriky s počtom pašovaných veršov, aby sa kontroloval počet pašovaných veršov. V cieli sú opäť aspoň 2 vedúci, ktorí zbierajú verše do vrecúšok a kontrolujú ich správny počet podľa malých papierikov, ktoré tiež zbierajú. V hre môžete mať jeden alebo viacero cieľov. Umiestnenie cieľov musí byť jasné všetkým pašovateľom. V cieli je potrebné vytvoriť bezpečnú zónu, kde už pašovatelia nebudú môcť byť chytení, napr. v okruhu 3 metrov.  

Na začiatku hry si každý pašovateľ vezme verše svojho tímu. Naraz si môže vziať jeden až päť veršov. Tieto verše potrebuje prepašovať mestom do určeného cieľa. Avšak v meste sú strategicky rozložení chytači, ktorí im v tom chcú zabrániť. Ak sa chytač dotkne pašovateľa, tak ten mu musí vydať všetky verše, ktoré má momentálne pri sebe a aj papierik s počtom veršov. Verše, ktoré získali chytači, sa už do hry nevracajú, preto je pašovanie väčšieho počtu veršov riskantnejšie.

Hra končí, keď obom tímom dôjdu verše alebo uplynie časový limit, ktorý ste si pre hru určili. Vyhráva tím, ktorému sa podarí prepašovať viac veršov. Vytlačené verše môžete rozdať.

Keďže ide o hru v meste, tak je potrebné byť ohľaduplní voči ostatným ľuďom a je vhodné upozorniť aj mestskú políciu, že chystáte takúto hru.