Verím, že každý jeden z vás, ktorí čítate tento článok, túžite slúžiť ľuďom vo svojom okolí. Asi máte mládeže alebo dorasty, ale hľadáte miesto, kde sa budete môcť venovať ľuďom bližšie, ale práve klasické „skupinky“ vám, alebo ľuďom, ktorým chcete slúžiť, nevyhovujú. Čo teraz? Dovoľte mi vám predstaviť jeden nápad: Knižný klub.

Možno ste vy alebo vaši kamaráti veľkí čitatelia (predsa len, teraz čítate článok!). Čo tak spojiť príjemné s užitočným a využiť hobby na to, aby ste vytvárali vzťah?

Takú skúsenosť som mal len prednedávnom v Žiline. Môj dobrý kamarát Lukáš sa rozhodol začať Bookclub s ľuďmi, o ktorých vedel, že radi čítajú. Boli to rôzni ľudia, ktorí by sa asi „len tak“ nestretli na pravidelnej báze. Sám mal túžbu ísť do hĺbky v niektorých otázkach a vedel, že lepšie to bude v komunite ako o samote.

Ako začať Bookclub?

Spôsob, ktorým sme začali náš žilinský Bookclub, bol veľmi jednoduchý. Lukáš napísal správu, kde dal dohromady ľudí, ktorí radí čítajú. Jedna jednoduchá správa, nič viac.. Všetci sme reagovali kladne na výzvu a tak sme si dali rýchle prvé stretnutie, kde sme si dohodli ako často sa budeme stretávať (u nás 1x mesačne, ale môže sa to líšiť), typ literatúry (rozhodli sme sa, že budeme striedať žánre, aby sme sa obohatili a rozšírili obzory) a forma čítania (niektorí sa rozhodli pre audioknihy, iný pre klasické papierové formy).

Výhoda takéhoto klubu je, že nás spája spoločný záujem – všetci chceme čítať a vzdelávať sa, aby sme rástli. Motivácia je veľmi jasne daná a pokiaľ viem, všetci tam chodíme radi. Zároveň je pomerne ľahké pozývať nových ľudí – stačí jedna jednoduchá podmienka, aby sa zaviazal čítať a diskutovať.

Ako vyzerá stretnutie?

Stretnutie Bookclubu nie je nejaké formálne alebo organizované. Prirodzene sa stretávame, porozprávame sa o živote a o tom, ako sa nám darí v práci a v živote celkovo, a v nejakom bode niekto z nás vytiahne jednoduchú otázku: Ako sa vám páčila knižka? Takýmto jednoduchým, nesileným mostom prejdeme k diskusii o knihe – čo sa nám páčilo, čo sa nám nepáčilo, myšlienky, ktoré nás oslovili alebo boli pre nás nové a nečakané, naopak veci, s ktorými nesúhlasíme… absolútne čokoľvek, čo súvisí s čítaním tej knihy a to, ako sme to prežívali.

Pri beletrii diskutujeme o postavách a o tom, ako (ne)dobré boli vykreslené a o ľahkosti alebo ťažkosti sledovania dejovej línie. Pri literatúre faktu riešime veci, ktoré by sme mohli u seba zmeniť alebo inak aplikovať v živote. Každý jeden z nás má aj ťažšie chvíle, keď kniha, ktorú vyberieme, nie je práve žáner, ktorý obľubujeme a musíme vyjsť z našej komfortnej zóny. Jednoducho núti nás vystaviť si situáciám, v ktorých môžeme rásť.

Ako vyberáme knihu?

Najťažšia otázka, ktorú pri každom jednom stretnutí riešime, je, čo budeme čítať ďalej. Momentálne sme v Bookclube štyria chlapi, z ktorých každý má rad trochu iný štýl alebo žáner. Nejaký čas diskutujeme, navrhujeme, uvažujeme, ktorý žáner alebo typ literatúry sme zatiaľ (alebo dlho) nemali a podľa toho hľadáme niečo, čo sme nečítali a čo spoločne sa zhodneme, že chceme čítať.

Samozrejme, spôsobov je niekoľko – môžete sa rozhodnúť tak, že vždy niekto iný bude vyberať knihu a budete sa striedať. Je to na vás, nájdite si formu, ktorá vám vyhovuje. Dôležité je začať. A vytrvať.

Ako činiť učeníkov cez Bookclub?

Dobre, ale ako to súvisí s učeníctvom? Nie je to len „voľnočasový krúžok?“

Môžeš to tak vnímať. Ale myslím si, že Bookclub môže byť učeníckym nástrojom do tej miery, do akej budeš ty chcieť. Samozrejme, môžeš tie knihy len „povrchne“ preletieť. Ale som si istý, že v každej jednej knihe môžeš nájsť niečo, čo sa dá nadviazať na evanjelium. Či už je to Samved Mukro, ktorý verne slúži Frodovi po celej jeho ceste, alebo obeta Harryho Pottera, aby porazil zlo a zachránil svet, alebo krutosť a zlo, ktoré sa skrýva v každom jednom z nás a vyplavuje na opustenom ostrove s opustenými deťmi, každá jedna kniha obsahuje pozitívne a negatívne motívy, ktoré môžeme analyzovať a porovnávať, prípadne doplniť o biblický obraz človeka, Boha a ich vzťahu.

Zároveň nezabúdajme na dôležitý rozmer učeníctva: vzťah. Učeníctvo sa deje len vtedy, keď mám nejaký vzťah s tým človekom. A tento vzťah treba budovať. Formálne aj neformálne. Bookclub je spôsob, ktorým budovať ten vzťah s ľuďmi okolo seba. Je to príležitosť tráviť spolu čas a hlbšie spoznávať kto ten človek je, ako rozmýšľa, čo ho trápi a čo ho teší. A ktovie ako veľmi bude práve ten čas, ktorý trávite spolu, a ten vzťah, ktorý vďaka tým knihám vybudujete, mostom k tomu, aby si tomu človek zvestoval o Ježišovi a pomohol mu sa posúvať kamkoľvek ho Ježiš volá.

Fotografia: Christin Hume/Unsplash