Oficiálne je tu jeseň. Obdobie farebných listov, skorších západov slnka, hmlistých rán, chladnejších a upršaných dní. Neviem ako u vás, ale pre mňa má jeseň veľmi špecifickú atmosféru. Je to aj obdobie nových začiatkov. Vpadnutie do školskej alebo pracovnej rutiny.

Možno ste len nedávno po lete nakopli vaše mládeže a skupinky. Poďme teda spolu do jednej z nich vniesť trochu jesene.

Pevne dúfam, že aj napriek opatreniam sa vám darí stretávať osobne, a preto budú moje tipy na jesenný event uplatniteľné. Ak však musíte mať online mládež/skupinku, na konci článku som pre vás spísala zopár tipov.

Jesenná skupinka

Tento typ stretnutia sa možno bude viac páčiť dievčatám, ale samozrejme je to úplne na vás a takto sa dá pripraviť aj mládež alebo dorast. Hygge obrázok, ktorý mám pred očami: Sedíte v teple každý pod svojou dekou, s teplým čajom alebo kávou, zobkáte niečo sladké a rozprávate sa s kamošmi.

Príprava spoločného jedla zbližuje, tak ak je to možné, rozdeľte si povinnosti v kuchyni a určite pri pečení zažijete kopec srandy.

Vedúci skupinky potrebuje vopred pripraviť: všetky ingrediencie a nástroje na pečenie, poháre aspoň 3dcl, slamky, tanieriky a lyžičky na koláč, deky, sviečky.

Prvá polovica skupinky bude obsahovať spoločné pečenie, napríklad jablkového koláča alebo jednoduchšiu verziu – jablkové muffiny a druhá polovica bude o zdieľaní prípadne o spoločnej aktivitke.

Jablkové muffiny

Ingrediencie:

2 jablká
250g      špaldovej múky (alebo hladkej)
2 ČL       prášok do pečiva
2 ČL       mletá škorica
125g      hnedý cukor + 4 ČL na posypanie
125 ml med
60 ml     biely jogurt
125 ml rastlinný olej
2             vajcia

Postup:

  1. Rúru predhrejeme na 200 stupňov.
  2. Jablká očistíme a odstránime jadierka, potom ich nakrájame na malé kocky a odložíme nabok.
  3. Do veľkej misy nasypeme múku, prášok do pečiva a 1 lyžičku mletej škorice.
  4. V ďalšej miske rozmiešame 125g hnedého cukru, med, jogurt, olej a vajcia.
  5. Pripravíme si posýpku – 4 ČL hnedého cukru si zmiešame s 1 ČL škorice.
  6. Do misky s múkou prelejeme vaječnú zmes s cukrom. Pridáme nakrájané jablká a premiešame. Cesto má byť hrudkovité, aby boli muffiny ľahšie.
  7. Cesto naberáme lyžicou do papierových košíčkov a posypeme posýpkou.
  8. Plech vložíme do predhriatej rúry pečieme asi 20 min. Muffiny by mali pečením zhnednúť a zväčšiť svoj objem.

Skvelý recept na netypický jablkový koláč od Lucky z blogu Rozliatym tušom nájdete tu:

Kým vám koláč bude chladnúť, urobte si k nemu čaj alebo kávu. Typicky americkou záležitosťou sú všakovaké sladené latte kávy napríklad pumpkin spice latté (laté s tekvicovým korením).

Keď už budete mať pripravené občerstvenie presuňte sa s ním do gaučov/kresiel/stoličiek, zabaľte sa do diek a s teplým nápojom a sladkým koláčikom môžete prejsť do zdieľacej časti.

Jesenná brigáda

Druhý tip, ktorý vám chcem dať, je nápad spoločnej jesennej brigády. Určite sa niekde vo vašom okolí nachádza niekto, kto by prijal pomoc s hrabaním popadaných listov alebo so zbieraním jabĺk, prípadne orechov. Takýmto spôsobom pomôžete niekomu vo vašom zbore/rodine/okolí. Spoznáte aj niekoho staršieho v zbore, prepojíte generácie a zároveň sa zjednotíte ako komunita.

Tak ako som písala vyššie, že jedlo zbližuje, aj práca zbližuje. Popri hrabaní sa môžete rozprávať, ale zároveň si zamakáte a prospeje to vášmu telu, duši aj duchu. Ani v tomto prípade by to nešlo bez dobrého jedla, časť z vás môže uvariť guláš a teplý čaj a na konci dňa, za odmenu, si to spolu všetci vychutnáte „z jedného kotlíka“.

Nápady na jesenné aktivity

V obidvoch prípadoch jesenného stretnutia sa môžete inšpirovať pár tipmi na jesenné aktivity.

  1. Vyrezávanie tekvíc – vyrezávanie tekvíc nemusí byť len okultná záležitosť spojená s Halloweenom, je to pekná aktivita, pri ktorej zapojíte kreativitu a zabavíte sa. Na internete nájdete veľa pekných námetov.
    Vedúci potrebuje pripraviť – tekvice, ostré nože, predlohy, fixky, lyžice na vydlabanie dužiny, čajové sviečky.
  2. Písanie na listy – vonku je množstvo pekných listov, ktoré ako vedúci môžeš dopredu nazbierať. Na vašom stretnutí nechaj ľudí, aby si vybrali dva listy podľa svojho gusta. Na daný list nech napíšu, čo s príchodom nového školského roka plánujú a aké výzvy si určili/určia. Vyzvi ich, aby na oba listy napísali to isté. Jeden si nechajú a druhý nech dajú nejakému kamarátovi (ideálne rovno na stretnutí), ktorého poprosia, aby ich v tejto výzve kontroloval a povzbudzoval počas nasledujúceho školského roka.
  3. Online variant – Ak sa nemôžete stretnúť osobne, priprav online ZOOM meeting, kde vopred všetkých vyzveš, aby prišli s teplým nápojom, dekou a nejakým dobrým jedlom. Povedz im, aby si pripravili list alebo papier, na ktorý budú písať výzvy, ako som vysvetlila v bode číslo 2. Rozdeľ ľudí do breakout rooms a najprv ich nechaj pri jedle a pití, nech sa porozprávajú, aký mali týždeň. Keď sa vrátia po 15 min, maj ako vedúci pripravené krátke zamyslenie o aktivitke a následne nech sa znova rozdelia do breakout rooms, kde túto aktivitku spolu môžu urobiť.

Fotografie:
Jakob Owens/Unsplash
Olga Mironova/Pexels
Zoe/Unsplash