Hrá jemná hudba. Zhromaždenie stojí. Prekrásna žena v bielych šatách sa vznáša uličkou vystlanou lupeňmi ruží. Po lícach prítomných sa kotúľajú slzy a na tvárach sa objavujú úsmevy. Všetky oči sa upierajú na ženu v bielom, ktorá kráča k oltáru. A tak to má byť, je to predsa jej svadobný deň. O tomto dni snívala celý život a všetci, ktorí ju majú radi, sa zhromaždili, aby jej pomohli tento sen naplniť.

Kto by nemal rád svadby? Nechýba hudba zo 60. rokov, gýčové tance, smiech, čudné prípitky a torta. Navyše je to jediná príležitosť zatancovať si Cupid Shuffle. V priebehu dejín väčšina kultúr oslavovala svadby ako rituál prechodu do nového stavu. Sú očarujúce. Sú fascinujúce. Je na nich veľa zábavy.

Prečo tak veľmi milujeme svadby? Pretože sú oslavou najobľúbenejšej emócie všetkých ľudí – lásky.

Ak si sa niekedy zúčastnil kresťanskej svadby, zrejme si počas obradu počul niekoho recitovať z 1. listu Korintským, 13. kapitoly. Je to korunovačný klenot úryvkov o láske. Úvodná veta “Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá” u väčšiny ľudí vyvoláva predstavu šťastného páru pred oltárom.

Tieto slová sú na svadbu ideálne, ale nie je to hlavný dôvod, prečo ich Pavol napísal. Apoštol písal svoj prvý list do Korintu, aby napravil problematické správanie v nefunkčnom zbore. 1  Korintským 13 nie je textom o náklonnosti, ale o náprave. Jeho slová znejú sladko ako cukríky, ale môžu byť aj pilulkou, ktorú je ťažko prehltnúť.

Pavol použil túto nádherne napísanú kapitolu, aby u svojich priateľov v Korinte uviedol veci na pravú mieru. Identifikoval niektoré hlboko zakorenené charakterové chyby, ktoré pôsobili ako trhliny v základoch budovy. Boli jemné, ale nakoniec mohli spôsobiť deštrukciu. Toto posolstvo je síce staré niekoľko tisíc rokov, ale každé jeho slovo znie aktuálne aj dnes. V tomto zamyslení budeme bližšie skúmať povahu pravej lásky, ktorú nám Boh dáva – čím je a čím nie je.

4 dni zamyslení

V dnešnom článku máme pre teba dokument so 4 zamysleniami k textu z 1. listu Korintským 13. Toto zamyslenie sme našli na stránke For Ministry Resources a preložili ho do slovenčiny, aby ste ho mohli čítať vy, alebo členovia vašej skupinky či mládeže.

Veríme, že pre vás bude povzbudením!

Preklad: Ivana Polláková
Fotografia: Element5 Digital/Unsplash