Existujú rôzne skupinky, a tak aj ich priebeh vyzerá rôzne. Sú modlitebné skupinky, potom také, pekne ich nazvime zdieľacie, ktoré presahujú až do klebetných spolkov. Potom sú skupinky biblické a študijné. Premýšľal si však niekedy nad tým, aký by mohli mať priebeh a aké sú jednotlivé časti dôležité? V nasledujúcich týždňoch sa chceme spoločne pozrieť na tipy, vďaka ktorým môžeš ešte lepšie zapracovať do programu čas zdieľania a rozprávania sa o živote, čas v Božom slove, čas na rozhovor a výzvy a, samozrejme, aj príjemné a zábavné veci. Dnes sa spoločne pozrime na prvý tip: atmosféru.

Premýšľal si niekedy nad tým, ako môže prostredie zmeniť to, ako sa ľudia cítia? Každá skupinka má inú vážnosť a zameriava sa na inú tému. Niekedy môžeš zmeniť priestor, inokedy hudbu do pozadia. Stačia maličkosti a svoju skupinku ešte lepšie pripravíš na to, čo vás v ten deň čaká. Povedzme si niekoľko príkladov:

Čaká vás úplne prvá skupinka (napr. aj v tomto školskom roku) a chceš sa zamerať na nadväzovanie vzťahov a kamarátstva. Čo tak nájsť čo najpohodlnejšie miesto s gaučami, čajom či kávou a piesňou “I’ll be there for you” zo seriálu Priatelia?

Alebo budete hovoriť o Trojici. Pri téme o Bohu Otcovi môžeš na papiere napísať rôzne vlastnosti nebeského Otca a rozvešať ich po miestnosti, aby ich mali na očiach a pripomínali si, čo všetko máme v Bohu. Pri téme o Ježišovi chceš, aby pochopili, že keď Ježiš prišiel na zem, vzdal sa pre nás naozaj mnohého. Povedz členom svojej skupinky, aby priniesli jednu vec, ktorú majú naozaj radi (môže to byť hračka, na ktorú majú citovú väzbu, obľúbená kniha alebo kus oblečenia). Pred skupinkou ich popros, aby ich dali na stôl a mali ste ich pred očami. A pri téme o Duchu Svätom môžeš na stôl dať sviečky a zapáliť ich. Na konci im ich daruj, aby im pripomínali, že Duch Svätý v nich žije a potrebujú mu dať kyslík, aby horel.

A keď budete hovoriť o tom, že je naše telo chrámom a zameriate sa na životný štýl, vezmi ich niekam, kde môžete behať, plávať či bicyklovať sa. Ako občerstvenie priprav tematické balíčky s vodou, proteínovou tyčinkou alebo ovocím.

Možno si hovoríš, je to naozaj potrebné? Nestačí sa stretnúť v klubovni, ako každý týždeň? Veríme, že aj maličkosťami môžeš vytvoriť priestor a atmosféru, v ktorej sa tvoja skupinka bude cítiť ešte lepšie a možno si viac zapamätá to, o čom ste sa rozprávali. A tak naša výzva pre teba je: Ako môžeš na budúci týždeň vytvoriť atmosféru na svojej skupinke? 

Séria Fun facts o učeníctve je inšpirovaná knihami Vo Vitrínke a Pod kapotou, ktoré si môžeš zakúpiť tu.

Fotografia: Rebecca Peterson-Hall/Unsplash