Dnes by som upriamil našu pozornosť na verš, ktorý adresuje Ján svojmu učeníkovi Gaiovi: „Milovaný, prajem ti, aby si sa mal vo všetkom dobre a aby si bol zdravý, tak ako dobre sa má tvoja duša.“ (3. Jánov list 1:2). Z tohto vyplýva, že Gaius zrejme nemal dobré fyzické zdravie, ale jeho duševné zdravie bolo v dobrej kondícii. Premýšľal som, koľkí kresťania a koľkí lídri by takéto prianie s radosťou prijali. Že by ich fyzická kondícia bola rovnaká ako ich duševná alebo duchovná kondícia. Nie je pozoruhodné, že sa tak často zanedbáva duševné zdravie? Čo všetko môžeme urobiť preto, aby sme boli ako lídri duševne zdraví?

1. Nepreťaž sa!

Istý čas som viedol štyri rôzne dynamické tímy a zároveň bol členom ďalších štyroch tímov. Okrem toho som publikoval rôzne články, pravidelne kázal a veľa cestoval. Po nejakom čase som zistil, že sa príliš trieštim a nedokážem sa plnohodnotne venovať ani jednej veci. Toto viedlo k vlastnej frustrácii a k duševnej nepohode. Každý z nás má inú mieru toho, koľko zvládne uniesť, ale všeobecne platí, že ak sa líder dá zatiahnuť do všetkého, kde ho oslovia, v konečnom dôsledku ho to preťaží. Unavený, frustrovaný a vyčerpaný líder nie je dobrá kombinácia. Preto buď opatrný, čomu dáš svoje áno a nepreťaž sa!

2. Pravidelne prehodnocuj!

Mnoho lídrov, ktorých poznám, môže súperiť v tom, kto ma plnší kalendár. Pamätám si, ako som zvykol chodiť z jednej konferencie na druhú, až som si začal všímať, že z toho mám minimálny prínos. Nie že by tieto akcie boli nedostatočné. Môj problém bol, že som bol presýtený. Nestíhal som spracovať informácie (premýšľať, uviesť do praxe), lebo znova prichádzali nové a nové. Moje zošity s poznámkami sa kopili, ale už som sa k ním nevrátil znova. Bolo nevyhnutné zastaviť sa, dať si pauzu a prehodnotiť svoj harmonogram. Takéto zastavenie mi pomohlo viac selektovať veci, lepšie plánovať a tiež viedlo k zásadnému rozhodnutiu mať pravidelne čas na prehodnocovanie (deň, týždeň, mesiac, kvartál, rok). S odstupom času to pre svoj život považujem za veľmi dobrý krok, a preto odporúčam každému lídrovi venovať pozornosť pravidelnému prehodnocovaniu. Môže to výrazne pomôcť predísť duševnej a duchovnej kondície. 

3. Nestrať sa!

Pred nejakým časom som čítal niekoľko životopisov ľudí, ktorí sa zapísali do dejín kresťanstva. Zaujalo ma, že viacero z nich malo spoločné to, že sa ocitli v strede medzi tým, čo verili, že od nich chce Pán Boh a tým, čo od nich očakávali ľudia. Asi každý líder v istom čase musí čeliť niečomu podobnému. Očakávania ľudí tu vždy boli a budú a mnohé z nich sú oprávnené. Bolo by však tragédiou, keby líder týmto očakávaniam podľahol. Keby v tom celom stratil samého seba a neustrážil by si osobný čas s Bohom. Prechádzal som obdobím, keď množstvo povinností a očakávaní spôsobovalo, že som uberal práve na čase stráveným s Ježišom. Prechádzali dni a ani som si neuvedomoval, ako som podcenil to, čo považujem za najdôležitejšie. Neviem, kedy by som sa bol spamätal a za akú cenu, keby som vo svojom živote nemal ľudí, voči ktorým som transparentný a zúčtovateľný. Vďaka Bohu, že práve takéto kľúčové vzťahy si Pán Boh použil, aby som sa neocitol v tom, že robím veci pre Ježiša – bez Ježiša. Daj na prvé miesto vzťah s Bohom a nestratíš sa!             

Nie je jedno, ako sa má tvoja duša a z akej východiskovej situácie vychádzaš ako líder. Rob preto múdre rozhodnutia, ktoré ti pomôžu byť nielen zdravým lídrom, ale aj lídrom, ktorý buduje zdravú generáciu. 

Tento článok bol pôvodne publikovaný na webe https://leaderxpress.cz/sk/.

Fotografia: Polina Zimmerman/Pexels