Deň otcov je oslavou otcov a oslavou otcovstva a vplyvu otcov v spoločnosti. Deň otcov založila v roku 1910 v Spokane v štáte Washington v YMCA Sonora Smart Doddová, ktorá sa narodila v Arkansase. Prvá oslava sa konala 19. júna 1910 v Spokane YMCA. Jej otec, veterán občianskej vojny William Jackson Smart, bol slobodný rodič a vychovával svojich šesť detí. Po vypočutí kázne o Dni matiek v Central Methodist Episcopal Church v roku 1909 povedala svojmu pastorovi, že otcovia by mali mať podobný sviatok na ich počesť. Síce pôvodne navrhla 5. jún, deň otcových narodenín, ale pastori Spokane Ministerial Alliance nemali dostatok času na prípravu kázní a oslava bola odložená na tretiu júnovú nedeľu.

Deň otcov môže byť príležitosť prejaviť vďačnosť otcom a zároveň poukázať na nebeského Otca.

Čo môžeš robiť so svojím pozemským ockom?

Toto je deň, ktorý môžeš venovať tomu, aby si oslávil svojho ocka! Skús naplánovať niečo, čo má rád a strávte pri tom kvalitný čas. Ako inšpirácia ti môže slúžiť tento zoznam:

  1. Vyberte sa na výlet: Vydajte sa spoločne na turistiku do prírody. Vyberte si vyhliadkovú trasu, zbaľte si občerstvenie a vychutnávajte si čerstvý vzduch, pričom sa zapájajte do rozhovoru a vychutnávajte si krásne okolie.
  2. Urobte si filmový maratón: Vyberte si tému alebo filmy, ktoré sa vám obom páčia, a strávte čas ich spoločným sledovaním. Pripravte si popcorn a občerstvenie a diskutujte o tom, prečo sa vám tieto filmy páčili a čo vás učia.
  3. Uvarte si spoločné jedlo: Naplánujte si špeciálne jedlo a uvarte ho spolu s otcom. Môže to byť rodinný recept alebo niečo nové, čo chcete obaja vyskúšať. Spoločná práca v kuchyni je nielen príjemná, ale aj skvelá príležitosť učiť sa jeden od druhého.
  4. Zahrajte si nejaký šport: Zapojte sa do priateľskej súťaže tým, že si zahráte šport, ktorý máte obaja radi. Môže to byť basketbal, futbal, tenis alebo akákoľvek iná hra, ktorú preferujete.
  5. Navštívte múzeum alebo umeleckú galériu: Strávte deň spoznávaním kultúrnej stránky vášho mesta spoločnou návštevou múzea alebo umeleckej galérie. Diskutujte o exponátoch, podeľte sa o svoje myšlienky a oceňte umenie a históriu okolo vás.
  6. Niečo postavte: Nájdite si projekt, ktorý vás oboch zaujíma, a strávte nejaký čas jeho stavbou spoločne. Môže to byť vtáčia búdka, polica na knihy alebo akýkoľvek iný kreatívny projekt, ktorý vám umožní spolupracovať a zabaviť sa.
  7. Hrajte stolové alebo kartové hry: Vezmite si stolové alebo kartové hry a usporiadajte s otcom zábavný herný večer a užijete si priateľské súperenie.
  8. Vytiahnite bicykel: Naskočte na bicykle a vyberte sa na spoločnú jazdu. Preskúmajte svoje okolie alebo nájdite nejakú trasu, kde si môžete vychutnať pobyt na čerstvom vzduchu a počas jazdy na bicykli sa skvele porozprávať.
  9. Navštívte živý koncert: Ak obaja milujete hudbu, nájdite si miestny koncert alebo hudobný festival, ktorý môžete navštíviť spoločne. Vychutnajte si živé vystúpenia a podupkávajte si do rytmu so svojím otcom.
  10. Zahrajte si paintball, laser tag alebo iný akčný šport: Zorganizujte paintballový zápas a zhromaždite skupinu priateľov alebo členov rodiny. Vytvorte si stratégiu, komunikujte a užívajte si vzrušenie z tohto akčného tímového športu.

Tvoj otec a tvoj Otec: skupinkový materiál

Každý má otca. Každý je niekoho dcérou alebo synom. Uvedomujúc si to alebo nie, otcovia zastávajú v našich životoch kľúčovú úlohu. Náš vzťah s otcom ovplyvňuje naše nazeranie na svet, na seba na naše vzťahy. 

Prečo práve otec? Tú otázku si aj ja niekedy kladiem. No keď Boh vymýšľal, ako usporiadať vzťahy v rodine a komu dá aké úlohy (že otcom napríklad prináleží aj odzrkadľovať charakter nebeského Otca), isto musel vedieť, čo robí. Som si tým stopercentne istá. 

No sme predsa ľudia a žijeme v pokazenom svete a preto veci či ľudia často nedávajú zmysel, zabúdajú, zraňujú. Je tu však jedna (z mnohých) dobrá správa. Boh sa nerozhodol, že sa nám zjaví ako „Nebeský Otec“ len tak náhodne. Túži po tom, aby sme u Neho mohli zakúšať pravé, dokonalé a bezchybné otcovstvo. Ježiš to zažíval. A my ako dcéry a synovia Kráľa máme rovnaké právo. 

Tak skús a nechaj Otca (aj cez tento manuál na skupinky alebo stretnutia či témy), aby si ťa pritiahol bližšie a ukázal ti (a aj ľuďom okolo teba) svoje milujúce srdce. 

Ak by si sa chcel pustiť do tejto témy aj so svojou skupinkou, máme pre teba tip: Danka Havrillová vytvorila materiál, v ktorom sa môžete spoločne zahĺbiť do premýšľania o vašom vzťahu s otcom a Otcom. Nájdeš ho tu:

Kniha Boh Otec

Boh sám seba označuje rôznymi menami. Jedno z nich je prekvapivo osobné: Otec. To je úžasné… a zároveň problematické. Nemáme totiž iného Ježiša alebo Ducha Svätého. Máme ale iného otca, pozemského, a skúsenosť s ním má vplyv na to, ako chápeme Boha. To môže mať vážne následky. 

Pokrivený obraz Otca ti môže znemožniť prístup ku kľúčovým zdrojom, ktoré nám ponúka. Dave Patty píše, aké kroky môžeš urobiť k tomu, aby si zakúsil hlbokú premenu a mohol čerpať zo zdrojov, ktoré ti Boh Otec ponúka. Knihu Boh Otec nájdeš aj tu:

Alebo ak máš rád sledovať záznamy z tém, o časti z tejto knihy hovorí Dave aj tu:

Otázky na diskusiu/zamyslenie:

Tieto otázky si môžeš zodpovedať pre seba, vyjadriť nimi vďačnosť svojmu otcovi či nebeskému Otcovi, alebo ich použiť pri skupinke a mládeži s témou otcovstvo:

  • Aká je tvoja obľúbená spomienka s tvojím otcom?
  • Aká je tvoja obľúbená spomienka s nebeským Otcom?

Fotografia: Daiga Ellaby/Unsplash