Ani sme sa nestihli poriadne nadýchnuť do nového roka a odrazu je tu február. Čoskoro sa začne topiť sneh. Rastliny a stromy, ktoré si počas zimy spali sa začnú opäť prebúdzať. Akoby sa aj dni o čosi predlžovali. Veru, prichádza jar.

Práve s týmto obdobím sú pre školákov spojené ďalšie radostné prázdninové dni, kde môžeš konečne poľaviť od školy a mať kopec času na všetko ostatné. Čo však robiť? Ako tento čas stráviť, aby nebol len tak premrhaný?

Poďme sa spolu pozrieť na pár vecí, čo môžeš počas prázdnin so svojimi kamošmi, mládežníkmi, skupinkáčkmi (a vlastne s kýmkoľvek, kto má prázdniny) robiť.

Spoločný výlet

Po mrazivej zime teplota preskakuje späť do kladných čísel a vonku je už hneď o čosi príjemnejšie. Čo tak to využiť a ísť spoločne niečo objavovať? Či už bývaš v oblasti, kde sú kopce či alebo skôr nížiny – vždy je čo objavovať. Parky, lesy, pamiatky, možností je veľa.

Na rôznych blogoch, mapách, či appkách nájdeš aj konkrétne miesta, ktoré sa ti určite zapáčia. Napríklad tu:

Večer spoločenských hier

Ak viac preferuješ indoor aktivitky, práve tento nápad by sa ti mohol páčiť. Ako pri prvej možnosti, aj tu máš priestor vliať kopec kreativity a zároveň nemať až tak veľa práce. Ak chceš konkrétny tip, moje myšlienkové pochody idú väčšinou týmto smerom:

Začni spoločnou aktivitou, niečím, čo vie byť ako icebreaker pre ľudí, ktorí prichádzajú. Medzitým pusti do pozadia príjemnú hudbu. Po spoločnej aktivite rozmiestni stoly po miestnosti, ku každému daj občerstvenie a na jednotlivých stoloch si zahrajte Človeče, šach, Bang, Uno, Aktivity, Mestečko Palermo, Človečinu… alebo čokoľvek, čo majú tvoji mládežníci najradšej. Potom už len nechaj rozhovory plynúť.

Možností je veľa a toto bol len nástrel, aby si mal/a približnú predstavu, čo to obnáša.

Môžeš takisto skúsiť aj viac digitálne spoločenské hry ako sú:

Kvízový večer

Ďalšia milá indoor aktivita je kvíz. Skús sa zamyslieť, aké témy teba alebo tvojich mládežníkov zaujímajú. Takisto môžeš zapojiť rôzne biblické témy a spoločne sa naučiť rôznym fun factom o Biblii. 

Ďalšia osvedčená téma sú mládežníci samotní (áno, tým myslím urobiť kvíz o tom, ako dobre poznáš svojich mládežníkov). Čo sú jeho/jej obľúbené hobby? Obľúbená farba? Kedy má narodeniny? Má radšej sladké alebo slané? Odpovede na otázky sa môžeš daného mládežníka spýtať priamo alebo ak chceš urobiť prekvapko, pýtaj sa ich najbližších ľudí.

Ak ti peniažky dovolia, pokojne kúp aj nejakú malú odmenu, ako je čokoláda alebo cukríky pre víťaza/víťazný tím. 

Filmový večer

Pozerať spolu filmy s našimi mládežníkmi sa stala akoby už takou klasikou. Je to o niečo menej komunikatívna činnosť, no práve po zhliadnutí spoločného filmu máš hneď námet na veľa otázok o filme, o postavách, o deji, z ktorých často vyplynú veľmi dobré nočné konverzácie.

Pokojne sa pýtaj aj otázky ako: Čo si z celého príbehu filmu odnášaš? Ako sa cítiš po pozretí tohto filmu? Čo by si robil/a keby si bol v tej a tej situácií z filmu? S ktorou postavou rezonuješ najviac? Aj takto formulovanými otázkami sa vieš neskôr dostať do viac osobnejšieho rozhovoru.

Ak sa ti pri čítaní predošlých viet začali hmýriť myšlienky v hlave ako to urobiť, tak sa veľmi teším. Dia pre teba napísala článok o tom ako tento večer pripraviť.

Dúfam, že budeš mať s mládežníkmi skvelý čas a ak máš ďalšie nápady na aktivitky, napíš nám ich do komentára!