V čase „Covid pandémie“ a už niekoľkého lockdownu je to asi otázka, ktorá nám, ako nasledovníkom Pána Ježiša, napadla už viackrát. Aký bol tvoj život pred koronou? Ráno si vstal, obliekol si sa a šiel do školy. Tam si strávil poldňa, poobede možno nejaké krúžky alebo brigáda napríklad v miestnej kaviarni. Niektorý večer v týždni si šiel na svoj dorast či mládež a počas víkendu si bol s rodinou, cestoval niekam na výletík či opäť na brigádu. Počas takého bežného týždňa si teda niekoľkokrát cestoval hromadnou dopravou, šiel kúpiť občerstvenie na dorast/mládež/skupinku, počas času v škole si sa rozprával so spolužiakmi cez prestávky a počas brigády si mohol pomôcť kolegom či vedúcemu s prácami aj mimo povinností, za ktoré si platený.

Keď to porovnáš so svojím pobytom v lockdowne, kde mávaš mládeže cez Zoom a vyučovanie cez MS Teams, tvoje možnosti ako ukazovať na Pána Ježiša počas bežných situácií sa možno zúžili len na to, že poradíš niekomu ako si odmutovať mikrofón či nastaviť „virtual backround“ na Zoome.

Ak si nasledovník Pána Ježiša, ktorého život je Bohom dotknutý a zmenený, pravdepodobne chceš túto zmenu ukazovať iným okolo teba. Ako to však urobiť, keď sa náš pohyb zúžil len na miestnosti nášho domu a cestu do obchodu?

Maj oči otvorené!

Tie príležitosti tu sú, aj keď ich občas musíme hľadať. Pán Boh nám nikdy nesľúbil, že život bude ľahký, ale povedal, že v ňom vždy bude s nami (Matúš 28:20). To platí aj na dobu tejto pandémie.

Boh je Všadeprítomný a v Biblii je napísané, že pre nás prihotovil dobré skutky pre to, aby sme v nich kráčali (Efezským 2:10) – to znamená, že pre každý tvoj deň Boh pripravil niečo, kde si Ťa chce použiť. „Aj Vy ste svetlo sveta. Mesto, ktoré leží na vrchu, sa nedá ukryť.“ (Matúš 5,14)

Nezabúdaj na to a premýšľaj o tom čo je tým vrchom práve dnes! Môžeš sa každé ráno budiť s modlitbou, aby Ti Pán otvoril oči a ukázal tie príležitosti. Následne si môžeš pýtať odvahu a odhodlanie do nich vykročiť.

Buď kreatívny!

Napísať niekomu list a poslať ho poštou? Pomôcť rodičom s domácimi prácami? Zavolať niekomu, koho si už dlho nepočul len tak? Ľudia sú zvyknutí, že im voláme, keď niečo potrebujeme, avšak čo keby si sa šiel po obede prejsť a popri tom niekomu zavolal „len tak“? Ľudia budú až prekvapení, že si si na nich našiel čas a pri tom nič nepotrebuješ. To je to, čo robil aj Ježiš – bol s ľuďmi, počúval či pýtal sa otázky.

Môžeš pripraviť dokonca stretávku zo školy cez Zoom alebo pravidelne volať starým rodičom, ktorí sú v domove dôchodcov osamelí. V posledných dňoch som si všimla iniciatívu minimalizmu, kedy ľudia triedili svoje domácnosti od zbytočného oblečenia či iných vecí. Čo tak obdarovať nejakého bezdomovca teplým oblečením alebo ho odniesť do miestnej charitatívnej organizácie? Už počas prvej vlny sa ľudia učili šiť a darovali si rúška – aktuálne to funguje s nákupom respirátorov pre ľudí, ktorí nemajú toľko financií. Inšpirovala nás taktiež priateľka Darina, ktorá upiekla cookiesky a nechala ich vo vchode s milým odkazom pre svojich susedov.

Doteraz sme spomenuli veci, ktoré môžeš urobiť úplne prakticky, avšak ešte je tu mnoho možností aj v online forme. Možno aj ty veľa hodín denne tráviš na videohovoroch – čo tak pri najbližšom vyučovaní či porade pochváliť niekomu vizáž? Zoom alebo aj iné platformy majú možnosť súkromného chatu – ten môžeš využiť na milé správičky či komplimenty pre zlepšenie nálady. Buď v tom všímavý a originálny. Za ten úsmev na tvári človeka, ktorému si to adresoval, to stojí a dokonca ho budeš môcť vďaka zapnutej kamere aj vidieť.

Ďalšou oblasťou sú sociálne siete. Čo tam vidíš, keď ich otvoríš? Pravdepodobne veľa politiky, reklám na objednávanie jedla či oblečenia, možno veľa fotiek celebrít… Ja vidím na sociálnych sieťach často úplne prázdne príspevky. Čo tak priniesť na sociálne siete svetlo evanjelia? Zdieľanie biblického verša či tvojho zamyslenia môže úplne zmeniť niekoho deň. Buď v tom odvážny a smelý – aj ty si predsa hlasom svojej generácie a spolu tvoríme ten obsah, ktorý na internete je.

Buď prvý!

Spomenuli sme niekoľko možností, ktoré máme všetci, no ako si si dobre všimol, na všetky je potrebná tvoja aktivita. Možno si sa aj ty už našiel v „lockdownovej frustrácii“ hovoriac si vety typu: „Všetci sú online, no nikto sa mi ani neozve, nikoho nezaujíma, ako sa mám…“ Keď budeš nabudúce počuť niečo podobné vo svojej hlave, prestaň sa ľutovať. Keď ti chýba kontakt s niekým, čo ti bráni sa mu ozvať? Inšpiruj sa známym výrokom: „Buď zmenou, ktorú chceš vo svete vidieť.“

To platí aj u teba doma – to, že pomôžeš s upratovaním alebo niečo navaríš či napečieš pre vašich „len tak“, môže byť milým prekvapením alebo to môže byť priamym svedectvom o tom, že Boh (ktorý žije v tebe) miluje aj tvojich rodičov a chce im to nejako prejaviť. Už bolo dosť izolácie od našej najbližšej rodiny. Už bolo dosť izolácie za zatvorenými dverami tvojej izby. Musíme byť doma a to je jedinečná príležitosť na to tráviť čas s najbližšími, obedovať či večerať spolu, diskutovať spolu pri filme či zahrať si spoločenskú hru. Urob niečo! Možno to vašich prekvapí, no bude to stáť za to. Z tých najzvláštnejších nápadov sú predsa tie najlepšie spomienky! Uži si teda tento proces, ktorý môže byť oveľa hodnotnejší, než sa môže zdať a ktorým Ťa Tvoj Boh chce previesť a dokonca Ťa v tom chce vystrojovať a budovať.

K uvažovaniu o tom, ako aj dnes môžeš ukazovať na Krista z tvojej karantény, si môžeš pustiť túto povzbudivú pieseň. Budeme tiež radi, keď nám napíšeš do komentára, ako si prakticky uchopil výzvu byť svetlom aj z karantény.