Aj ty z každej strany počuješ vianočnú hudbu? Ak sú nejaké obchody otvorené, vianočná atmosféra v nich dominuje! Všetko nasvedčuje tomu, že zima je definitívne tu.

Je dosť možné, že túto zimu vaše skupinky, mládeže a iné eventy organizuješ online. Ak si však článok našiel neskôr a pandémia je už dávno minulosťou, pripravili sme si pre teba aj zopár tipov ako pripraviť krásny zimný event naživo.

Hudba

Pusti svojim kamošom príjemnú hudbu do pozadia vášho eventu. Pekný kresťanský vianočný playlist nájdeš tu:

Aktivitka

Môžeš si pre kamošov pripraviť kvíz typických vianočných piesní. Rozdeľ ich do skupín (ak ste online nemusíš, môžu súťažiť individuálne). Priprav si cca 10 slovenských aj zahraničných vianočných piesní a ako ukážku im pusť prvých pár sekúnd piesne.

Kto sa prvý prihlási, že pieseň pozná, musí povedať názov piesne alebo interpreta, prípadne pravidlá môžeš nastaviť tak, že nemusia povedať autora a názov piesne, ale danú pieseň môžu zahmkať alebo zaspievať, prípadne uviesť film alebo rozprávku, kde pieseň počuli, aby to bolo jednoduchšie. Ak ste online, môžeš kvíz pripraviť pomocou Slido aplikácie a umožniť hlasovanie.

Jedlo

Na našich mládežiach sme tesne po Vianociach organizovali každoročne tzv. „dojedačku”. Je to skvelý spôsob ako využiť jedlo z Vianoc, ktoré každému doma zvýši a mládežníci tak vyskúšajú typické špeciality, ktoré sa varia/pečú v iných rodinách. Fantázii sa medze nekladú, nech vaši kamoši donesú od koláčov cez šalát, rezne až po kapra. Ako vedúci môžeš pripraviť vianočný punč. Recept nájdeš tu:

Ak event organizuješ online, povedzte kamošom, aby si pripravili k „zoomu“ niečo chutné pod zub a ak máš ako vedúci kapacitu, upeč nejaké koláčiky a poroznášaj ich svojim mládežníkom/skupinkošom pred eventom, aby si ich mohli na zoome vychutnať. Aspoň sa na pár minút uvidíte a pozdravíte aj osobne.

Dekorácia

Ak budeš robiť online event, veľa toho nevymyslíš, ale môžeš aspoň vyskúšať ZOOM zimno-vianočné pozadia. Alebo seba ozdobiť vianočným svetrom alebo veselou čelenkou (vianočný sob atď.).

Ak sa stretnete osobne, skús miestnosť vyzdobiť svetielkami, ihličnatými vetvičkami a nejakými ozdôbkami, ktoré si vieš vyrobiť z papiera. Nápady nájdeš tu:

Alebo ak chceš, v menšom počte (napríklad na skupinke) by sa dalo dekorácie vyrábať aj spolu, tento návod môže byť pre vás fajn:

Zamyslenie

Vianoce sú o príchode Pána Ježiša na túto zem, čím nás Boh zachránil od hriechu a smrti. Pred tým, ako sa toto stalo, musel jeden človek urobiť odvážne rozhodnutie. Bola to Mária, ktorá poslúchla Boží hlas, a skrze ňu mohol prísť na svet Pán Ježiš.

Daj svojim mládežníkom alebo skupinkošom výzvu rozmýšľať, do akých odvážnych rozhodnutí ich volá Boh a aký dôsledok môže mať keď poslúchnu, alebo keď neposlúchnu. Inšpiráciou vám môže byť Mária, ale aj iní odvážni ľudia v Biblii.

Bonus

Ak predsa len preferuješ stretnutie s kamošmi naživo, ale situácia to neumožňuje v interiéri, vyberte sa na prechádzku do prírody. Ak práve nasnežilo, môže to byť nezabudnuteľný zážitok. Priprav si otázky do diskusie, páry nech sa pri prechádzke vymieňajú na tvoj povel napríklad po 15 minútach. Alebo tomu jednoducho nechaj voľný priebeh a prechádzku využite na zdieľanie a pokec o obyčajno-neobyčajných veciach.

Hry v snehu

Či budete na prechádzke alebo budete mať klasický event v interiéri, ak vonku nasnežilo, môžete si s mládežníkmi zahrať hry v snehu.

  •  Snežné veže: Postav líniu veľa seba stojacich snežných veží, ktoré sú aspoň 20 cm vysoké s aspoň 20 cm rozostupmi. Súťažiaci nech sa postavia 2 – 6 krokov od tejto línie tiež do radu vedľa seba. Súťažiaci majú pomocou snežných gúľ tieto veže zvaliť. Jedna veža dole je jeden bod. Hra končí, keď sú zhodené všetky veže. Súťažiaci s najväčším počtom bodov vyhráva.
  • Všade bielo: Priprav si pre každého hráča minimálne 3 malé biele predmety (gulička z vaty, pingpongová biela loptička, kúsok bielej kriedy…). Hráči stoja v rade za sebou a všetci naraz napočítajú do troch. Keď zaznie TRI, všetci naraz do vzduchu nad seba vyhodia svoje 3 biele predmety. Následne sa všetci rozutekajú a snažia sa nazbierať čo najviac bielych predmetov. Pointou je, aby bol vonku sneh a aby tieto predmety nebolo také ľahké nájsť. Vyhráva ten, kto má na konci najviac predmetov.

Prajem vám veľa zábavy a hlavne veľa hlbokých rozhovorov a času stráveného oslavou príchodu Pána Ježiša.

Fotky: Eugene Zhyvchik/Unsplash, Hannah Pemberton/Unsplash, Liza Summer/Pexels