V prvom článku v sérii sme sa pozreli na úvod k myšlienke, prečo je dôležité našim mládežníkov priblížiť aj službu ľuďom bez domova, čo v Božom slove nás k tomu povzbudzuje a uviedla som aj niekoľko charít a organizácií na Slovensku, ktoré sa tejto službe venujú. Viac si prečítate v článku:

Dnes vám chcem predstaviť niekoľko konkrétnych aktivít, ktoré sme uskutočnili, a odporúčam ich aj vám či už v rámci skupinky, mládeže, mentoringu… Idete do toho?

1. Balíčky 

Pri rozhodovaní, aké jedlo poskytnúť ľuďom bez domova, je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, vrátane ich životných podmienok, zdravotného stavu a výživových potrieb. Tu je niekoľko odporúčaní: 

  • Snažte sa ponúknuť jedlo, ktoré je vyvážené a obsahuje dostatok živín. To môže zahŕňať jedlá bohaté na bielkoviny, zeleninu, ovocie, obilniny a zdravé tuky. 
  • Pokúste sa poskytnúť rôznorodé jedlá, ktoré sú plné vitamínov a minerálov. 
  • Dôležitá je jednoduchosť prípravy. Keďže mnoho ľudí bez domova nemá prístup k vybaveniu na varenie, je vhodné poskytnúť jedlá, ktoré nie sú príliš náročné na prípravu. 
  • Jedlo by malo byť ľahko stráviteľné a jednoducho konzumovateľné. 
  • Taktiež myslite aj na to, že potraviny by mali byť bezpečné na konzumáciu a mali by mať dostatočnú trvanlivosť. Dávajte pozor na hygienu a skladovanie potravín, aby sa minimalizovalo riziko kontaminácie a otráv. 
  • V ideálnom prípade sa snažte zistiť, či nie sú medzi ľuďmi bez domova alergie, intolerancie alebo osobné preferencie v stravovaní. Ak je to možné, ponúknite rôzne možnosti, aby si každý mohol vybrať jedlo, ktoré mu najviac vyhovuje. 

Ak poznáte nejakú charitu, ktorá sa venuje pomoci ľuďom bez domova, odporúčam, aby ste ju kontaktovali a spolupracovali pri vytváraní balíčkov. Budú vám vedieť povedať, koľko ľudí ich približne navštevuje a aké sú ich potreby.

K tomuto máme zábavný príbeh, keď sme sa z projektu rozhodli ísť dávať balíčky ľuďom bez domova do ulíc. No problém nastal, keď sme nevedeli, ktorí sú ľudia bez domova. Bezdomovectvo ma niekoľko štádií, nie všetci sa ocitnú hneď na ulici a nie všetci hneď vyzerajú tak, ako si to každý predstaví. Charita Samaritán poskytuje oblečenie pre núdznych, a tak by ste o niektorých nepovedali, že sú na ulici. Čo sa teda stalo, je, že kamaráti išli dať balíčky určené pre ľudí bez domova nejakým pánom robotníkom oddychujúcich na lavičke v parku. Vzali to s humorom, no my sme sa cítili dosť trápne a znova sme už do ulíc nešli. No ak máte v sebe túto túžbu, choďte.

Je napríklad aj organizácia – OZ Stopa, ktorá chodí do provizórnych bydlísk ľudí bez domova, aby sa starostlivosť dostala aj k ľuďom, ktorí majú fyzické problémy, a tak zasiahli čo najviac núdznych. 

TIP na skupinku: Choďte spolu na nákup, pripravte balíčky = napríklad krajce chleba, paštéta, keksík, jablko a fľaša vody, a buď to odneste na charitu, alebo zmapujte vaše mesto a dajte núdznym. 

Bonusový tip: Raz sme zorganizovali aj Motivačné balíčky, kedy ľudia napísali nejaký odkaz na zlepšenie dňa a (hygienicky) ho vložili do balíčka. Pozor ale na to, aby bol tento odkaz vhodný. Vyhýbajte sa poučným frázam alebo radám, ako sa môžu dostať z ulice. Nejaký vtip alebo milé slová pomôžu viac. 

2. Prednáška 

Mimo biblickej témy o pomoci núdznym alebo príbehu o Samaritánovi odporúčam aj prednášku alebo diskusiu na tému predsudkov. Môžete to urobiť vo forme workshopu/diskusie na tábore alebo ako časť skupinky. Skupina sa môže spolu zazdieľať, aké pocity v nich vyvolávajú jednotlivé predsudky, ako sa snažia im nepodľahnúť a môže to byť zdieľací a zároveň povzbudzujúci čas. Taktiež sa tu veľmi pekne dá aplikovať napomínanie v láske. 

TIP: Použite Dixit alebo inú hru, na ktorej sa dajú zobraziť vaše emócie alebo skúsenosti s pomocou ľuďom bez domova. Tu je priestor sa vyhrať a skúsiť si aj pohľad opačne, z perspektívy núdznych, ako sa cítia oni, čo potrebujú atď – hra s empatiou a vcítením. 

3. Pečenie perníčkov 

Toto bol jeden z našich zábavných nápadov. Na Vianoce sme si položili otázku: „Hm, charity dávajú núdznym kapustnicu, rezne a zemiakové šaláty. To sú také klasiky. Čo im môžeme dať my, čo dlho nemali a možno im to chýba? PERNÍČKY!“ 

Tak sme v decembri zorganizovali akciu, na ktorú prišlo najviac ľudí za celé konanie projektu. Záver z toho je, že áno, ľudí bez domova to z ulice do domovov nedostalo, ani to nie je jedlo, ktoré ich nasýtilo na celý deň, no mali ste vidieť tie ich vysmiate tváre, keď som do miestnosti vošla s dózami plnými farebných perníkov. Sú to presne tieto momenty, kedy si najviac uvedomujem, že sme si rovní, že medzi nami nie je žiaden rozdiel. Keď si pán vyberá či chce radšej zvon alebo soba, keď si pani prosí tie, na ktorých je najviac ozdoby a keď to tak uvoľní atmosféru, že začnú srandovať a hovoriť príhody. 

Taktiež som zažila 40 mladých ľudí pri vianočnej hudbe, natlačených v jednej miestnosti, ktorí zdobili perníky, vaľkali cesto, vykrajovali a utekali do obchodu, aby nakúpili ešte viac surovín na cesto. Dokonca prišla jedna trieda v rámci ich občianskej náuky sa pozrieť a pomôcť, no veru, bolo to krásne. Zažili pravé dobrovoľníctvo? Pravý zmysel pomáhania iným? Nie. Väčšinou tieto dobrovoľnícke akcie na Vianoce sú plné ľudí, chytí ich nejaká potreba pomáhať práve v tom krásnom čase Vianoc. No väčšina z nich pomáhala aspoň takto ľuďom bez domova prvýkrát a potom prišli na naše ďalšie akcie. 

4. Varenie 

Ak máte vo vašom meste charitu (kresťanskú alebo nekresťanskú), určite vás príjmu s otvorenou náručou, ak sa im ponúknete, že v jeden deň pre nich navaríte. Oni vám povedia ich potreby. Koľko porcií jedla potrebujete pripraviť, akým štýlom vydávajú jedlo, možno vám dokonca odporučia aj nejaký ten odskúšaný recept.

5. Grilovačka 

Charita Samaritán sa môže pochváliť jednou veľmi peknou tradíciou – organizáciou grilovačky na začiatku leta. Táto udalosť sa koná vonku, kde sa pripraví príjemné posedenie a výdajný pult plný lahodných jedál. Jedného dňa som sa rozhodla zobrať so sebou svoju skupinku a táto skúsenosť bola skutočne úžasná. 

Na začiatku boli dievčatá trochu neisté, pretože to bolo pre nich nové prostredie a výzva opustiť ich komfortnú zónu. No časom som videla, ako si dievčatá začali túto udalosť užívať. Boli otvorené, počúvali príbehy ľudí bez domova a smiali sa ich vtipom. Bolo nádherné zastaviť sa na chvíľu a vidieť, ako títo ľudia, o ktorých som sa počas roka starala, spolu interagujú. Videla som, ako moja skupinka dievčat a títo ľudia bez domova vytvárajú skutočné spoločenstvo. 

Na tejto grilovačke sa rozplynuli všetky rozdiely. Zotrel sa hocijaký sociálny rozdiel medzi nimi. A nie len, že sme si boli rovní ako ľudia, boli sme si rovní aj v Božej láske. Táto akcia je pre mňa stále príkladom toho, ako jednoduchá udalosť môže mať hlboký význam a priniesť radosť a spájajúce puto medzi ľuďmi. 

6. Zbierka šatstva, ponožiek, topánok, trvanlivého jedla 

Tu je zoznam vecí, ktoré by mohli byť užitočné pre zbierku šatstva, ponožiek, topánok a trvanlivého jedla: 

Šatstvo a topánky (ideálne v tmavých farbách, svetlé sa rýchlo zašpinia): 

  • Teplé bundy alebo kabáty 
  • Mikiny a svetre 
  • Dlhé nohavice a tepláky 
  • Tepelné spodné prádlo 
  • Zimné čiapky, šály a rukavice 
  • Ponožky 
  • Spodná bielizeň 
  • Plášte, pršiplášte 
  • Teplejšie topánky, tenisky alebo bežecké topánky 
  • Ponožky 

Trvanlivé jedlo (myslené hlavne ako dary na charitu): 

  • Konzervované potraviny (napríklad konzervy s fazuľou, ryby, ovocie, zeleninu, polievka) 
  • Sušené ovocie a orechy 
  • Cereálie a energetické tyčinky 
  • Suché cestoviny a ryža 
  • Vločky a ovsené vločky 
  • Mlieko v prášku a instantná káva 
  • Voda vo fľašiach 

7. Triedenie oblečenia 

Táto aktivita sa nedá, bohužiaľ, robiť všade, je dosť špecifická pre charity, ktoré vydávajú oblečenie núdznym. No je to jedna z najlepších aktivít pre čas v skupinke. Pár posledných rokov si so sebou vezmem či už moju skupinku, pár dorasťákov alebo kamarátov z mládeže a ideme na dve-tri hodinky triediť oblečenie. Čo to znamená? Ľudia darujú oblečenie, no nie všetko je vhodné pre ľudí bez domova. To, čo sa nenechá v charite, ide do osád (veci pre deti, hračky, šaty, formálnejšie oblečenie…). 

TIP: Ide o skvelý čas na budovanie vzťahov – neraz sme našli nejakú zábavnú vec ako napríklad veľké papuče v tvare nôh alebo sme skúšali kostýmy, ktoré niekto daroval na charitu. Taktiež je to priestor nad zamýšľaním sa, čo taký človek na ulici vôbec potrebuje, ako funguje, kde si asi mení spodnú bielizeň alebo odkiaľ majú ženy bez domova hygienické ženské potreby. 

V ďalšom článku nájdete pripravenú skupinku, kde si môžete spoločne vyskúšať pomoc ľuďom bez domova.

Fotografia: Joel Muniz/Unsplash