Všetci poznáme hodnotu toho, keď sa s niekým podelíme o jedlo. Čítanie Biblie je podobné jedeniu jedla –⁠ môžeme to robiť sami, ale ak sa nikdy s nikým nepodelíme, o niečo tým prichádzame. Ako by však mohlo spoločné čítanie Biblie vyzerať? Prinášame vám tipy na čítanie Biblie vo dvojici.

1. Zachovajte jednoduchosť

Čítanie Biblie vo dvojici nemusí byť časovo náročné ani komplikované. Jednoducho sa s niekým pravidelne stretneš a prečítate si kúsok Písma. Je to iné ako biblické štúdium, ktoré môže zahŕňať prípravu, alebo študijné zručnosti. Keď sa s niekým stretneš, aby ste si čítali Bibliu, nepotrebuješ si vopred prečítať materiál, alebo prísť pripravený s kľúčovými otázkami a pozorovaniami. Namiesto toho príď s cieľom čítať Božie slovo a spoločne naň reagovať.

Mohlo by to vyzerať takto: Krátko sa modlite: poďakujte Bohu za Jeho slovo a proste o pomoc pri jeho pochopení a reagovaní naň. Potom si spolu nahlas prečítajte časť z Písma. Následne na ňu krátko reagujte zdieľaním myšlienok, ktoré vám napadli počas čítania pasáže. Svoj spoločný čas ukončite opätovnou modlitbou.

2. Vyberte si pasáž z Biblie

Nájdite si časť Písma, ktorú spolu budete na vašich stretnutiach čítať. Môžete zakaždým čítať jednu kapitolu niektorej kratšej knihy, ako napríklad Filipanom alebo Kolosanom. Ak by ste sa rozhodli pre tento spôsob, obe by ste vedeli prečítať za osem stretnutí!

Alebo môžete čítať pár kapitol z niektorého evanjelia. Napríklad ak budete čítať na každom stretnutí dve kapitoly z Evanjelia podľa Marka, celú knihu prečítate za osem stretnutí. Ak chcete na stretnutiach stráviť trochu dlhší čas, môžete čítať šesť kapitol z Izaiáša naraz a dokončiť ho za jedenásť stretnutí.

3. Spravte krátkodobý záväzok

Ak niekoho pozvete k spoločnému čítanie Biblie, požiadajte ho o krátkodobý záväzok. Napríklad, ak spolu chcete prejsť Evanjelium podľa Marka, poproste ho o osem stretnutí. Toto vám na konci vášho záväzku pomôže prirodzenejšie sa rozhodnúť, či chcete, alebo nechcete v stretnutiach ďalej pokračovať.

Zistil som, že takého objasnenie v očakávaniach môže predísť prípadnému pocitu trápnosti, ak jeden z dvojice už nechce v stretnutiach pokračovať.

4. Čítajte si pri káve alebo pri jedle

Čítanie Biblie nemusí byť jediným dôvodom vášho stretnutia. Pre mňa je to tak málokedy. Zvyčajne sa s daným človekom dohodnem, že sa budeme niekoľko mesiacov stretávať pri káve alebo na obede. Počas týchto stretnutí sa spoznávame, hovoríme o dôležitých veciach v živote a čítame si spolu Bibliu.

5. Čítaj si s inými kresťanmi

[point-blog-link title=“Tento článok bol pôvodne publikovaný na weboch Chcem viac a Spoločenstva evanjelia“ button-text=“Pokračuj v čítaní“ url=“https://chcemviac.com/clanky/8-tipov-ako-citat-bibliu-vo-dvojici/“]

Fotografia: Cassidy Rowell/Unsplash