Určite si to pamätáš. Májové vyrábačky k Dňu matiek na detskej besiedke, či v škôlke. Chladnička polepená tvojimi výtvormi pre maminku. Neminulo to nikoho z nás. 

Ako to je s našou mládežou? S našimi stretnutiami? Za celý svoj, už aj celkom dlhý, kresťanský život si nejako nepamätám, že by sme čosi pre naše mamy chystali na doraste či mládeži. Áno, možno by v tomto veku už bolo trápne priniesť magnetku v tvare srdiečka s našou fotkou či naše obkreslené ruky, ktoré pripomínajú objatie, ale existujú predsa aj iné možnosti, ako vyjadriť našej mame lásku, tak prečo k tomu nepovzbudiť aj tých svojich mládežníkov!

Prinášame ti 5 nápadov, čo môžete na mládeži podniknúť ku Dňu matiek:

Aktivitka na úvod stretnutia

Vyzvi všetkých, aby zozdieľali (napr. cez Padlet) svoju fotku maminy. Ostatní môžete hádať, koho mama to je. Sledovať ich v procese hľadania fotky bude tiež veľavravné o ich vzťahu k mamke. Prípadne môžu zdieľať svoju selfie s mamou. 

Nakúp kvety

Kytička tulipánov vo veľkom obchode ťa vyjde na pár €. Na konci mládeže každého povzbuď, aby si vzal jeden kvietok pre svoju maminu a prinesol jej ho aj so slovami vďačnosti.

Modlitby za mamky

Priznajme sa, kedy naposledy sme sa za ne modlili? A ešte aj takto spoločne na mládeži. Tak poďme do toho. Niet pochýb, že je za čo ďakovať, ale aj o čo prosiť. Buď kreatívny, môžete sa modliť všetci naraz alebo v menších skupinách, kde si podnety aj poviete nahlas.

Zavolaj svojej mamke

Vyzvi svojich mládežnikov, nech si premyslia, ktorú vlastnosť majú na svojej mamke najradšej. A potom zdvihnite telefóny, zavolajte svojim mamkám a rovno im za to poďakujte.

Hovor o Pánovi Ježišovi

A teraz ruku na srdce, čo najvzácnejšie môžeš dať svojej mamke? Čo najvzácnejšie máš ty? Verím, že to je tvoj vzťah s Pánom Ježišom. Sláva Bohu za tie maminky, ktoré Mu už patria tiež, ale mnohí sme na tom tak, že naše mamky nemajú osobný vzťah s Kristom. Ako Pána Ježiša môžeš so svojou mamkou zdieľať tento týždeň?

Pre každého tento krok predstavuje niečo iné. Možno tvoja mamka potrebuje zažiť lásku Kristovu cez teba a tvoju poslušnosť a cez extra míle, ktoré urobíš v domácnosti. Iného mamka potrebuje kvalitný spoločný čas, ktorý jej venuješ. Iná potrebuje dostať priamu výzvu.

Vytvor na mládeži priestor (možno aj po tých modlitbách za mamy), počas ktorého si každý v tichosti môže napísať ten svoj strategický krok, ktorý podnikne voči svojej mamke ďalší týždeň.

Slovo na záver

Vieme, že nie každý z nás má v živote biologickú mamku, ktorú môže tento týždeň osláviť. Preto ťa chceme povzbudiť, aby si ktorýkoľvek z týchto bodov použil aj na oslavu inej „mamky“ vo svojom živote: či už to je tvoja stará mama, adoptívna mamka, tvoja mládežnícka vedúca či iná žena, ktorá ťa prijala za svojho či svoju. Veríme, že všetky tieto ženy si zaslúžia našu vďaku a oslavu! Využi na to aj tento špeciálny deň a povedz im, čo pre teba znamenajú.

Fotografia: Nick Fewings/Unsplash