„Nemáme žiadne jedlo.“

V hlase kuchárky, ktorá sa rozprávala s Georgeom Mullerom, bolo cítiť úzkosť. Čoskoro sa mali zobudiť desiatky detí, hladných po raňajkách, a v sirotinci nebol ani kúsok jedla.

George sa odmlčal, pozrel na kuchárku a potom sa obrátil na ženy, ktoré sa starali o deti. „Vstávajte a oblečte deti. Pripravte stoly ako zvyčajne. Boh sa postará.“

Deti stáli pri stoloch, pred sebou prázdne taniere a nervózne sa pozerali jeden na druhého. Zrazu sa ozvalo zaklopanie na dvere. Stál pred nimi miestny pekár. „Včera večer som nemohol dostať z hlavy vaše siroty. Tak som vstal a začal som pre vás piecť chlieb. Dúfam, že ste hladní, lebo som ho napiekol veľa!“

O niekoľko minút neskôr sa zvonček ozval znova. Tentoraz to bol mliekar. „Neďaleko odtiaľto sa mi pokazil vozík! Namiesto toho, aby som nechal toto mlieko pokaziť, som si povedal, že ho priveziem pre siroty.“

Srdce Georgea Mullera zaplavila radosť. Vlna nadšených rečí sa šírila medzi personálom a sirotami, keď si podávali chlieb po stoloch. Boh sa postaral.

Čo je meditácia (rozjímanie) a prečo je dôležitá?

Náš svet je rýchly. Stačí pár sekúnd skrolovania na Instagrame a sme zasypaní obrázkami z celého sveta. Málokedy vydržíme sedieť päť minút bez nutkania vziať do ruky telefón. Skenovanie mozgu teraz ukazuje, že to je pre náš mozog hrozné a spôsobuje to rôzne zdravotné problémy. Meditáciu, ktorá je definovaná ako sústredenie sa na jednu vec počas určitého časového obdobia, dnes odporúčajú poprední lekári a má obrovské zdravotné výhody (zdroj 1, zdroj 2).

Kresťanská meditácia je lepšia ako len sústredenie sa na jednu vec. Sústredíme sa na krátky úryvok, slovo alebo pojem z Božieho slova a s pomocou Ducha Svätého preniká do nášho srdca a osvetľuje náš život.

Je to opak východných náboženstiev: Tie sa zameriavajú na vyprázdnenie sa a odpútanie sa od sveta. V kresťanskej meditácii sa však napĺňame slovom a pripútavame sa k Bohu.

Význam tohto druhu meditácie možno nájsť už v prvých knihách Biblie: Mojžiš prikázal ľudu: „budeš o nich (o týchto slovách) hovoriť, či budeš sedieť vo svojom dome, či pôjdeš po ceste, či budeš líhať alebo vstávať.“ (Dt 6:6 – 9). Žalmy sú preplnené rozjímaním, počnúc Žalmom 1, kde spravodlivý, ktorý rozjíma o Pánovom zákone, rastie ako večne plodný strom.

Ježiš rozprával podobenstvá a pozýval nás, aby sme skúmali pravdu tým, že imaginárne vstúpime do príbehu. Je to silná forma meditácie. Ježiš neustále citoval verše; keď sa učil naspamäť, meditoval; keď meditoval, význam ožíval.

Prijímanie Biblie → Rozjímanie → Modlitba

Čítali ste niekedy Bibliu a potom ste si nevedeli spomenúť, čo ste čítali? Je to veľmi častý problém. Čítanie Biblie sa dá prirovnať k chôdzi pri ohni v chladný deň. Kráčame popri ohni, ale nie je nám teplo. Prechádzame okolo znova, a stále sa necítime v teple. Je s nami niečo v neporiadku? Nie! To, čo musíme urobiť, je, samozrejme, stáť pri ohni a nechať ho, aby nás zohrial. Meditácia je stáť pred Božím slovom a nechať sa ním preniknúť.

A čo modlitba? Nebolo by skvelé vedieť sa sústrediť v modlitbe a vidieť, ako sú naše modlitby skutočne mocne vypočuté? George Muller nám prezradil svoje tajomstvo: Rozjímanie je chýbajúci článok medzi prijímaním Biblie a modlitbou. Čítame Bibliu, zastavíme sa, aby sme meditovali nad jej časťou, a potom zistíme, že meditácia sa prirodzene posúva do hlbokej, silnej a zmysluplnej modlitby.

Kým chcete byť?

Pamätáte si na príbeh o sirotách a ich raňajkách? Celkovo George Muller nakŕmil a ubytoval 10 000 sirôt, a to všetko bez toho, aby si vypýtal čo i len mincu alebo kúsok chleba. Jednoducho sa modlil a dôveroval Bohu. Jeho spisy ukazujú jeho bohatú radosť z Otca a jeho príklad bol svedectvom pre nespočetné množstvo ľudí.

Ako to dokázal? Bola mu jednoducho daná táto blízkosť s Bohom, táto sila modlitby? Odpoveď znie: Nie. Boh sa skutočne dotkol Georgeovho srdca. George však reagoval aj každodennou, často vyčerpávajúcou prácou duchovných disciplín.

Každý hudobník vám povie, že každodenné cvičenie je často nudné, frustrujúce a zdanlivo neplodné. Ale vízia toho, čo má prísť, ich udržiava v činnosti a tisíce dní disciplíny robia virtuóza, olympionika, vzdelaného lekára alebo, čo je najcennejšie, mocného Božieho muža alebo ženu.

Müller povedal: „Najdôležitejšie, čo som musel robiť, bolo čítať Božie slovo a rozjímať o ňom.“ V súčasnosti sme v disciplíne rozjímania strašne neschopní. Vzrušujúcou odvrátenou stranou je, že naučiť sa rozjímať je pravdepodobne tá najúčinnejšia vec, ktorú môžete urobiť pre rast v zbožnosti. Biblickí autori nám prikázali rozjímať; Ježiš nám dal príklad; Duch Svätý nám dáva silu. Pridajte sa k nám pri každodennom štúdiu a vyskúšajte to tento týždeň!

Letná výzva #3

  1. Rozjímajte tento týždeň nad Božím slovom (v prílohe nájdeš plán čítania na 3. Týždeň spolu s plánom rozjímania).
  1. Dohodnite sa s niekým, že budete spoločne skúšať disciplínu rozjímania a rozprávajte sa o tom, ako vám to ide.
  2. Vytlačte si verše, nad ktorými tento týždeň budete rozjímať a dajte ich niekde, kde ich budete vidieť niekoľkokrát denne alebo si ich dajte ako tapetu na telefón či počítač (krásny dizajn od Emmy nájdeš aj v prílohe!)

Fotografia: Priscilla Du Preez/Unsplash