Mojím najobľúbenejším sviatočným jedlom z detstva bola čerstvo upečená šunka, ktorú mala moja babička na stole počas každého sviatku alebo výnimočnej príležitosti. Predstavujem si, že je to to isté, ako má tá vaša rezeň a zemiakový šalát. Chápem, že nie každý to robí rovnako. Na spôsobe, akým vaša babička robí rezeň, je niečo jedinečné – niečo v obale, niečo vo veľkosti nakrájaných zemiakov alebo akú majonézu používa, však? V prvých rokoch zakladania mojej rodiny som si želala pokračovať v tradícii tohto špeciálneho jedla, a tak som zavolala svojej mame, aby mi povedala viac detailov. Spomenula som si na horčicu a korenie, ktoré na ňu natierala pred pečením, na alobal na vrchu, ktorý zabraňoval pripáleniu, a na to, že vždy odrezávala koniec šunky. Práve na túto poslednú časť som potrebovala viac inštrukcií – koľko mám odrezať, je niečo špeciálne, na čo mám myslieť? Keď som sa mamy spýtala na podrobnosti, vybuchla do smiechu a vysvetlila, že babičkina panvica nebola dosť veľká, takže aby sa jej šunka zmestila do panvice, musela z nej odrezať koniec. 

Aj takéto môžu byť sviatky. Často poznáme názov sviatku, dátum, kedy je, vieme, že nejdeme do práce alebo do školy, ale vieme prečo? Rozumieme hlbšiemu účelu a histórii toho, prečo máme tento deň voľna? A tu na scénu vstupuje 1. máj. Väčšina ľudí vie (ak nie ste cudzinec žijúci na Slovensku), že 1. máj je medzinárodný deň pracujúcich, vie, že sa nechodí do školy, nepracuje a obchody nie sú otvorené. Vedia však prečo?

Urobila som malý prieskum medzi ľuďmi v mojom okolí (študenti, deti, dospelí, cudzinci atď.) a každému som položila túto otázku. Nikto túto odpoveď nepoznal. Keď som sa však podelila o niekoľko podrobností, ktoré som si vyhľadala, vynorili sa im spomienky. Jednou z nich bola najmä potreba pobozkať dievča pod čerešňou na 1. mája! Čože? Čo to má spoločné so Sviatkom práce?

Možno ste ako ja a keď ste sa o tom učili na hodinách dejepisu, zapamätali ste si to na test, ale v súčasnosti si na tie odpovede neviete spomenúť. Začala som si túto tému študovať a našla som niekoľko veľmi zaujímavých detailov, a áno, aj ten o bozkávaní dievčaťa pod čerešňou.

Čo sa vlastne stalo 1. mája?

Dovoľte mi, aby som sa podelila o to, čo som zistila: 

  • Encyklopédia Britannica uvádza 1. máj ako “európsky sezónny sviatok”, ktorý oslavuje príchod jari a pravdepodobne pochádza zo starovekých poľnohospodárskych slávností. Práve tu majú korene tradície stavania májov, tancovania, sprievodov a áno, aj bozkávania dievčaťa pod čerešňou, ktoré ešte viac spopularizovala slávna báseň Máj od Karla Hynka Máchu z roku 1836. 
  • Dňa 1. mája 1886 vyšlo do ulíc amerických miest viac ako 300 000 továrenských robotníkov z Kanady a Spojených štátov, aby požadovali osemhodinový pracovný deň. Centrom protestov bolo Chicago, kde sa po troch dňoch štrajky a demonštrácie skončili krviprelievaním. Pri zrážkach s políciou zomreli takmer dve desiatky ľudí a 50 bolo vážne zranených.
  • Udalosť v Chicagu (Haymarket Riot) bola natoľko známa po celom svete, že v júli 1889 prvý kongres II. internacionály v Paríži (medzinárodná federácia socialistických skupín a odborových zväzov) prijal uznesenie o oslave 1. mája ako medzinárodného sviatku pracujúcich. 
  • O rok neskôr, 1. mája 1890, sa prvýkrát konali oslavy Sviatku práce v USA, Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, Francúzsku, Taliansku a ďalších krajinách. Na Slovensku (ktoré bolo vtedy súčasťou Rakúsko-Uhorska) sa tak spojili dve oslavy do jedného dňa. Okrem toho SME uvádza, že 1. máj sa oslavuje aj ako deň vstupu Slovenska do EÚ.
  • Pri svojom výskume som zistila, že Slovensko malo v skutočnosti svoje vlastné povstanie “robotníkov” (vtedy sa nazývali roľníci) o 55 rokov skôr. Roľnícke povstanie na východnom Slovensku vypuklo 25. júla 1831 v obci Kerestúr. Išlo o neorganizované povstanie 40 000 ľudí vo viac ako 150 dedinách a mestečkách. Bola to najväčšia vzbura proti feudálnym bremenám a nespravodlivosti v Uhorsku v 19. storočí, ktorej výsledkom bolo 119 obesených a 1000 uväznených povstalcov. Táto vzbura vyvolala aj širokú reakciu, ktorá nakoniec viedla k zániku feudalizmu. Pri obci Haniska na vrchu Furča južne od Prešova sa skutočne nachádza pamätník venovaný tejto udalosti.

Čo s tým urobíme?

Okrem bozkávania, vidíte ten vzorec? Svet nespravodlivosti a zlých ľudí, ktorí utláčajú chudobných, zraniteľných, pracujúcu triedu, a vzbura týchto utláčaných ľudí, ktorí sa vzoprú a bojujú za spravodlivosť, ktorá sa končí krviprelievaním a utrpením, ale aj úspechom, ktorý tesne nasleduje. Žiaľ, nie je to nepodobné tomu, čo prežívame aj dnes v mnohých častiach sveta. 

Nie je našou povinnosťou vedieť, prečo tento deň oslavujeme? Aby sme si pripomenuli tieto skutočnosti a tých, ktorí boli pred nami a umožnili nám, aby sme dnes mali tieto práva, ktoré nám boli dané? Aby sme si uvedomili, že to neprišlo prirodzene a bez ťažkostí, a aby sme sa medzinárodne postavili na stranu tých, ktorí sú dnes zraniteľní, utláčaní a tyranizovaní?

  1. Aké ďalšie udalosti v našich dejinách sú týmto podobné?
  2. Čo môžete urobiť dnes, aby ste si pripomenuli túto časť našej histórie? (čo tak výlet k pamätníku v Haniske)
  3. Čo môžete urobiť, aby ste pomohli ostatným spomenúť si?
  4. Koho dnes poznáte, kto by sa zaradil do tejto kategórie (utláčaný, zraniteľný)? Akým spôsobom by ste ich mohli povzbudiť?
  5. Viete si predstaviť, že by ste žili počas niektorého z týchto období, čo by vás v tomto ťažkom období povzbudilo?

Fotografia: AJ/Unsplash