Dúfam, že v časti jeden a dva som ťa pomocou Božej múdrosti, intelektu a logiky presvedčil vydržať so sexom až do svadby. Tvoj príbeh, či už bude úspešný alebo nie, napokon dokáže Božiu pravdu. Za predpokladu, že som ťa presvedčil, sa posunieme k praktickým krokom, ktoré ťa podporia v tomto usvedčení.

Hlavný problém

Často pri pomenúvaní problému narazíme buď na povrchné opatrenia, alebo kroky, ktoré poukazujú na hlavné dysfunkcie. Obe môžu pomôcť, no prvé bez druhého môže byť márne. Takže, poďme najprv k hlavným problémom, ktoré nás vedú k nezdravému sexu príliš skoro.

Zdá sa, že sex hovorí jazykom nášho najhlbšieho bytia. Prihovára sa našej potrebe po zapadnutí, láske, intimite a prijatí. Ale na druhej strane, Biblia nikdy nepredkladá sex ako odpoveď na tieto ústredné potreby. No zdá sa, že na ne odpoveď poskytuje, pretože tieto najhlbšie potreby potrebujú naplnenie.

Diera v jadre

Je to akoby sme mali dieru v našom jadre, ktorá kričí, aby bola naplnená, ako hlad, ktorý potrebuje byť uspokojený. Ale čo naplní tú dieru v našom strede? Božia múdrosť jasne hovorí, že iba On môže naplniť to ústredné miesto. Nevyzerá to veľmi prakticky, že? Viem. Ale pozri sa na všetkých tých, ktorí tú dieru naplnili toľkým sexom ako len mohli, tisíckami fanúšikov, neobmedzeným majetkom, bezhraničnými vedomosťami, nekonečným bohatstvom a zábavou. Nevyzerá to tak, že to funguje.

Takže možno dáva zmysel skúsiť preskúmať abstraktnejšiu odpoveď. Ako teda začať rozmýšľať nad vkladaním Boha do nášho stredu?

Verím, že odpoveďou na túto otázku budeme vedieť naplniť našu najhlbšiu túžbu, ktorá tak lákavo sľubuje, že sex, peniaze, priatelia, intimita, aktivita, láska a vzdelanie poskytnú uspokojenie.

Vyplnenie diery

Ježiš zhrnul myšlienku tejto „diery“ slovom „život“. V Jánovi 14:6 povedal, „Ja som život“. A v Jánovi 10:10 zas: „Ja som prišiel, aby mali život, a to v hojnej miere!“ (SLB)

Takže, prvým praktickým krokom pre úprimného prijímateľa je, aby prosil Ježiša, aby prišiel a naplnil tú dieru, ktorú môže naplniť iba On. Môže to začať jednoduchou vetou ako – Ježiš, dávam ti svoj život. Vojdi a naplň moje najhlbšie prázdne miesto a daj mi skutočný život.

Keď Boh toto miesto zaplní, boj špecificky so sexom bude vyzerať úplne inak! Ježiš začne pracovať na naplnení našich najhlbších potrieb a túžob zvnútra. Stále to bude naša denná zodpovednosť vybrať si naplnenie Ním a NIE niečím falošným. Verím, že ak to miesto raz naplní, už nikdy ho neopustí. Ale Boh nás nebude nútiť zobrať Ho na vedomie, keď nás tie falošné výplne budú opäť volať.

Je rozhodujúce preskúmavať naše prirodzené sklony v živote, aby sme mohli identifikovať a odmietnuť tieto klamlivé výplne. A miesto toho sa konštantne poddávať uspokojeniu a životu, ktorý vychádza z Božej prítomnosti a jeho nariadení pre život.

Budovanie sily

Často nám ale chýbajú zvyky, ktoré budujú tento druh sily. List Rímskym 12:2 hovorí o nepripodobňovaní sa tomuto svetu, ale naopak, obnovení našej mysle. Celá táto kapitola hovorí o múdrych skutkoch vedúcich k sile. Pokora, služba, úcta, trpezlivosť, pohostinnosť.

Tu je krátky zoznam ďalších podobných kategórií:

 • Blízke priateľstvá
 • Spoločenstvo, kde sme sami sebou a úprimní až do bodu zraniteľnosti
 • Zdravé a konzistentné stravovacie návyky a spánok
 • Rozriešenie nezdravých vzťahov a zranení nimi spôsobených
 • Pravidelná fyzická aktivita
 • Životodarné koníčky
 • Interaktívne vzťahy s našimi rodičmi a rodinou
 • Stála denná dávka Božej múdrosti z Biblie
 • Spoločenstvo, ktoré zdieľa naše duchovné presvedčenia a hodnoty
 • Slúženie našej rodine, spoločenstvu a ľuďom v núdzi ako súčasť nášho životného štýlu

Opravovanie zničených hraníc

Ale ver mi, tie staré lákavé výplne sa nevzdajú bez boja! Musia byť zničené precíznymi stratégiami, postupmi a hranicami. Je to ako hrad, ktorý bol napadnutý a vykradnutý. Ako sa tak pozeráš z hradnej veže, vidíš, že z hradieb sú ruiny. Aj keď sa ten hrad opraví, je zbytočné myslieť si, že ho možno ochrániť v budúcnosti bez prestavby ochranných hraníc. Tieto falošné výplne sa vrátia a pokúsia sa získať prístup k našim túžbam a želaniam rovnako ako predtým. A tu zohrávajú rozhodujúcu rolu viac povrchové kroky.

Napríklad ak sa snažíš zhodiť pár kíl, nechať svoje obľúbené sladkosti na svojom nočnom stolíku nie je práve najchytrejšie.

Sexuálne sladkosti

Sladkostí, ktoré kŕmia naše sexuálne túžby, môže byť veľa, ako sme spomínali v prvej časti. Takže každý spoľahlivý plán bude obsahovať sledovanie toho, ako poháňame našu sexuálnu energiu. Čo z toho, čo prijímam, privádza moju sexuálnu energiu mimo kontroly? A čo môžem urobiť, aby som obmedzil tento príjem?

Najlepší spôsob sledovania tohto príjmu, aký som našiel, je tabuľka (viď príloha na vytlačenie). V ľavom vertikálnom stĺpci môžeš doplniť svoje vlastné špecifické problémy. Potom môžeš svoje úspechy a zlyhania sledovať horizontálne z týždňa na týždeň. Napokon si začneš všímať svoje tendencie, silné stránky, zlyhania a spúšťače, ktoré dokopy budujú tvoju sexuálnu energiu. Zistil som, že bez takéhoto prísneho sledovania máme iba chabé, neproduktívne cykly náhodných pozorovaní.

Zároveň bolo dokázané, že ak máme vonkajšiu podporu a ľudí, ktorým, keď sa zdôveríme, nás napomenú alebo povzbudia, napredujeme v boji dostať naše zlozvyky pod kontrolu viac. Takže, začni sledovať svoje návyky s ďalšou osobou – inou než tvoj/a partner/ka.

Horľaviny

Posledný krok je postaviť si praktické hranice, ktoré sa prelínajú s fyzickým svetom. Rovnako ako nepoložíme oblečenie vedľa ohňa na sporák, nemali by sme vkladať svoju sexuálnu energiu do horľavých situácií.

Preto veci na tomto zozname už odteraz NEROB:

 • Spanie v rovnakom stane alebo izbe na výletoch a prespávačkách s niekým, s kým randíš
 • Zostávanie doma neskoro večer sami
 • Intenzívne prejavovanie fyzickej náklonnosti
 • Bývanie spolu v byte/dome
 • Nekontrolované fantazírovanie
 • Posielanie si fotiek a videí svojich tiel
 • Provokatívne obliekanie sa
 • Chodenie na internet bez blokovania pornografie
 • Pozeranie filmov alebo seriálov bez obmedzení
 • Kupovanie spodnej bielizne určenej pre sexuálne vzťahy
 • Počúvanie hudby s explicitne sexuálnym textom
 • Nekontrolovaná masturbácia
 • Vyhľadávanie a obdivovanie ľudí opačného pohlavia na pláži alebo pri plaveckom bazéne
 • Dovoľovanie svojim telám byť spolu v „horľavých“ situáciách
 • Prílišné pitie alkoholu
 • Zmyselný tanec alebo trávenie času v kluboch a baroch
 • Myslím, že chápeš, čo sa snažím povedať 🙂

Samozrejme, ak sa neobávaš o svoje množstvo sexuálnej energie, alebo jej množstvo u svojho partnera, pravdepodobne si budeš myslieť, že tento zoznam je absurdný. A nehovorím, že opatrný pár nemôže prekonať niektoré z týchto situácií. Ale pre tých, ktorí chcú mať bezpečné hranice, sú to praktické veci, ktoré chránia a obraňujú.

Len na určitý čas

A nezabudni, táto fáza je len na určitý čas. Väčšinou po čase zodpovednosti a opatrnosti stretneš manžela alebo manželku svojich snov a vstúpiš do zóny, kde si môžeš užívať sex bez rizika a nebezpečenstiev sexu mimo manželstva. Nikdy neoľutuješ disciplínu, tvrdú prácu a trpezlivosť!

Ak si si tento článok prečítal a potrebuješ pomôcť s takýmito problémami, prosím, neváhaj a kontaktuj ma na Facebooku alebo na zshepperson@josiahventure.com.

Fotografia: Sinitta Leunen/Unsplash