Počul si už niekedy meno Zabudnuté cesty? Ak je tvoja odpoveď nie, tak ti veľmi radi vysvetlíme, o aký skvelý projekt ide. Ak je tvoja odpoveď áno, ešte nezatváraj tento článok! Možno sa predsa len dozvieš niečo, čo si doteraz nevedel.

Zabudnuté cesty je projekt, za ktorým stoja Janči Máhrik a José Calvo Aguilar (spolu so skvelým tímom pomocníkov). Kazatelia zo Žiliny, obaja sú manželia a otcovia, ktorí vytvorili podcast a najnovšie aj dve knihy. 

Podcast

Podcast Zabudnuté cesty má už viac ako 170 epizód (v čase písania tohto článku), v ktorých “objavujú kľúčové spôsoby života, ktoré v súčasnej spoločnosti zapadajú prachom.”

Podcasty sú rozdelené do rôznych sérií, ako napr. Vytrvalosť, Štedrosť, (Ne)zrozumiteľná cirkev, Fake News či Šabat. Keď klikneš na nasledujúci link, dostaneš sa na ich web, kde nájdeš krásnu grafiku jednotlivých sérií, cez ktoré sa dostaneš k playlistu častí série.

Knihy

Ak si fanúšik kníh, Janči a José sú autori dvoch kníh: (Ne)obyčajný influencer a Prečo (ne)chcem byť kresťan. Tá prvá sa dotýka myšlienky, že každý z nás má dopad na svoje okolie a ako hovorí veta na obale: Nik nie je natoľko obyčajný, aby na jeho vplyve nezáležalo.

Tá druhá je vhodná pre všetkých, ktorí hľadajú odpovede na ťažké otázky. V dnešnej spoločnosti a isto v okolí každého z nás je stále viac ľudí, ktorí sa od kresťanstva dištancujú. Takže o čom vlastne hovoríme, keď hovoríme o kresťanstve? 

Materiály

Možno si hovoríš: To všetko som už predsa vedel! Jedna z vecí, ktorá však možno nie je až taká známa, je to, že Zabudnuté cesty vytvárajú aj materiály vhodné pre vaše skupinky.

Na webe pdf súbory pre 6 sérií: Vytrvalosť, Stopárov sprievodca veľkou nocou, Štedrosť, Disciplína, Komunita a Šabat. Okrem krásnej grafiky, ktorú isto ocenia aj tvoji členovia skupinky, tam nájdeš aj cvičenia či praktické výzvy. Určite sa na to choď mrknúť!

Ak máš ďalšie odporúčania na weby, podcasty či materiály, napíš nám.